Medya ve Yargı Sempozyumu Çağlayan Adliyesi’nde

AJANS ÜNİVERSİTE- Gizem TÜRELİ

Açılış konuşmasını Savcılık Basın Sözcüsü Ateş Hasan Sözen’in yaptığı oturumda sekiz ilçenin bağlı bulunduğu Çağlayan Adliyesi’nin tanıtımı yapıldı. Basın Sözcüsü Sözen, konuşmanın sempozyum hakkında bilgi vererek, basın sözcülüğünün Türkiye’de henüz gelişmekte olduğunu söyledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hacı Hasan Bölükbaşı, Türkiye’de yeni bir uygulama olan basın sözcülüğü hakkında bilgi verdi. Gazetecilere davalarla ilgili gerekli açıklamaları yapan basın sözcülerinin sorumluluklarının büyük olduğuna değinen Bölükbaşı, katılımcılardan birinin Hollanda ve Almanya sisteminin neden Türkiye’ye uyarlanmadığı sorusuna “Biz iyi niyetle kurulmuş bir sistemiz ve henüz gelişme aşamasındayız. Bütün başsavcılarda basın sözcüsü şu an için bulunmuyor. Bir anda olmuyor ve biz de bunun farkındayız” dedi.

20150910_100942

Oturumun sonunda Hollanda, Almanya ve Türkiye’den katılan misafirlere Çağlayan Adliyesi gezdirildi. Duruşma salonundaki bir davaya da katılan misafirlere kısaca bilgi verildi. Ardından misafirlere adliyenin Medya İletişim Bürosu tanıtıldı. Savcılık Basın Sözcüsü Ateş Hasan Sözen’e bağlı olarak çalışan büronun günlük olarak adliyedeki haberleri derlediği bilgisi verildi. Program yemekten sonra yapılan sertifika töreni ile sona erdi.

20150910_112230

 20150910_110017