Medya Söyleşileri’nin İkinci Bölümü Yayınlandı

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU

Bulut Karbadağ’ın sunduğu Medya Söyleşileri programının ikinci bölümüne konuk olan Mustafa Kara, programda eğitim hayatını, mesleki kariyerini, Kalandar Soğuğu filminin ortaya çıkış sürecini anlattı.

Cumhuriyet Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun olan Kara, 14 yıla yakın bir sinema kariyeri olduğunu, yardımcı yönetmenlik, ikinci yönetmenlik, belgesel, reklam projeleri yaptığını, ilk uzun metrajını 2016 yılında çektiğini ve 2010 yılında Kalandar Soğuğu filminin senaryosuna başladığını anlattı.

mustafakara

Üniversiteye hazırlandığı dönemde çok fazla film seyreden ve film seyretmekten zevk alan Kara, filmlerin bir bölüm okunarak yapıldığını fark ettiğini ve böylece sinema sektörüne yöneldiğini söyledi.

Programın son bölümünde genç sinemacılara tavsiyelerde bulunan Kara, “Neden bu mesleği yapmak istiyorum’ sorusunu sormalılar kendilerine. Film izlemek, sokağa bakmak, kendi dünyalarına bakmak, hikâyeyi, sorunu ya da meseleyi ötekinde aramak yerine kendine dönmek ve kendi üzerinden hayatı anlamaya çalışmak daha anlamlı olacaktır. Okumak, ilgilenmek en önemlisi hayatla güçlü ve samimi bağ kurmak, kendini tanımaya çalışmak” diyerek farklı türden sinema izlemenin önemine ve öğrencilerin kısa film çekerek kendilerini denemeleri gerektiğine değindi.

Medya Söyleşileri’nin ikinci bölümünde şu isimler görev aldı: Yusuf Yavuz (Yönetmen), Deniz Ege Tuna, Figen Çiçek Yaman (Kamera), Gökmen Burak, Piran Aslandoğan (Reji), İrem Arslan (Jenerik), Açelya Erdoğan (Kurgu).

Medya Söyleşilerinin ikinci bölümünü linke tıklayarak izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=KS7dByrb6Dc&feature=youtu.be