Medcezir Ekibi İÜ’de

AJANS ÜNİVERSİTE – Alparslan ÇAKIR

Fotoğraf: Burcu BALKAN

 

İÜ İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda 14.00’te başlayan “Medcezir Nasıl Çekiliyor?” adlı konferansa, Medcezir’de Sedef karakterini canlandıran oyuncu Defne Kayalar, dizinin birinci yönetmeni Ali Bilgin ve ikinci yönetmeni Deniz Yorulmazer katıldı. Konferansın moderatörlüğünü ise İÜ İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi  Yrd. Doç. Dr. İlkay Nişancı üstlendi

 

DSC_0236

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC_0245

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Medcezir ekibi konferanstan önce fakülte rektörlüğümüze ve ajansımıza kısa bir ziyarette bulundu

 

Konferansta STAR TV’nin ilgiyle seyredilen ve reyting rekorları kıran dizisi Medcezir’in çekimi sırasında yaşananlar, dizi ve film çekimi, yönetmenlik ve oyunculukla ilgili konular konuşuldu. Başrollerini Çağatay Ulusoy ve Serenay Sarıkaya’nın paylaştığı, Barış Falay, Mine Tugay, Taner Ölmez, Hazar Ergüçlü, Şebnem Dönmez, Can Gürzap gibi oyuncuların yer aldığı Medcezir için dizinin hayranları konferansa yoğun ilgi gösterdi.

 

DSC_0292klklk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Yoğun Çalışıyoruz”

 

Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarımı mezunu olduğunu söyleyen oyuncu Defne Kayalar sinema ve televizyon bölümünde mastır yaptığını belirtti. 12 sene televizyon sektöründe çalıştığı bilgisini veren Kayalar dört sene önce oyunculuk eğitimi aldığını hatırlattı. “Medcezir’in senaryosunun tamamını okuyorum. Senaryo önce reji ekibine gidiyor. Sonra kendi sahnelerimi okuyorum ve çalışıyorum. Medcezir şahane bir set” diyen Kayalar sadece çalışma süresinde sıkıntı yaşadıklarını anlattı. Genel olarak set arkadaşlarıyla görüştüklerini aktaran Kayalar, “Çok yoğun çalışıyoruz. Herkes yakınlarından çok, birbirini görüyor” diye konuştu.

 

“Senaryoyu Bilmek Oyunculuğa Faydalı”

 

Senaryoyu bilmenin oyunculuğa çok faydalı olduğunun altını çizen Defne Kayalar, “Oyuncu rolünü yapmalı, seyirci sizden rol icabı nefret edecekse etmeli. Oyuncunun dramatoloji bilmesi gerekir” dedi. Eski dizileri yakında izlemeye başlayacağını açıklayan Kayalar, “Herkesin konuştuğu bir diziyi bilmememiz utanç verici” ifadelerini kullandı. Ünlü oyuncu elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığını sözlerine ekleyerek “Hatam varsa zaten düzeltilir” dedi. Dizilerin süresiyle ilgili gelen sorulara “Birkaç başrol dizi oyuncusunun istemesi halinde süreler kısalabilir” yanıtını verdi.

 

“Oyuncu Kendi Karakterini Kendi Tamamlar”

 

Medcezir’in dördüncü projesi olduğunu bildiren yönetmen Ali Bilgin Ege Üniversitesi’nden 2003’te mezun olduğunu söyledi. “En Son Babalar Duyar”, “Ayrılsak da Beraberiz”, “Avrupa Yakası”, “Arka Sıradakiler”, “Al Yazmalım”, “Uçurum” ve “20 Dakika” gibi yapımlarda çalıştığı Bilgin, “Diziler tek yönetmenle çekilemez hale geldi” dedi. Medcezir’in 20 Dakika’nın yönetmenliğini yaparken Kerem Çatay’ın aklına gelen bir proje olduğunu açıklayan Bilgin dizinin ABD yapımı The O.C.’den uyarlandığını kaydetti. Dizinin senaristinin Ece Yörenç olduğunu söyleyen Bilgin, “Dizide insanın yönetmenine güvenmesi gerekiyor. Sette mutlaka prova alıyoruz” açıklamasını yaptı. “Oyuncu kendi karakterini kendi tamamlar” diyen Bilgin dizide filme oranla çok daha hızlı çalıştıklarını söyledi. Yeni bir dizi riski yerine, tutan diziyi uzatmanın daha iyi olduğuna değinen Bilgin, “The O.C.’nin bütün haklarını satın aldık ama bazı kısıtlamalarımız var. Örneğin; uyuşturucu sahnelerini çekmiyoruz” bilgisini verdi.

 

“Oyuncu Tercihlerimizde Yanılmadık”

 

Medcezir’in oyuncu kadrosunu değerlendiren Ali Bilgin dizide Mert karakterini canlandıran Taner Ölmez’in çok iyi bir oyuncu olduğunu belirterek, “Defne Kayalar’ı senaristimiz Ece Yörenç seçti. Defne, Sedef karakterine hayat verdi. Oyuncu tercihlerimizde yanılmadık” yorumunu yaptı. Günde 10-15 saat çalıştıkları için algılarının zayıfladığını vurgulayan Ali Bilgin sinema ve televizyon öğrencilerine “Kurguyu bilmek sette sizi her anlamda rahatlatır” tavsiyesinde bulundu.

 

“Medeniyet Gösterme Tavrımız Var”

 

“Belli bir oyuncuyu öne çıkarmak pek mümkün değil” diyen Ali bilgin, “Bu projede medeniyet gösterme tavrı var” dedi. “Dizide çalınan şarkılardan albüm yapıp satacağız” diyen Bilgin, “Biriktirilen parayla bir Medcezir hayranına yardım edeceğiz” müjdesini verdi. “Senarist, oyuncunun ruh haline ve karakterine göre kendini hazırlamalı” dedi. Dizinin ilerleyen dönemlerdeki durumu hakkında bilgiler veren Bilgin, “Medcezir’in bir sezonu daha var. İkinci sezonda da STAR TV’de yayınlanacak. Yayın günü ve saati değişmeyecek” dedi. Yayın ekibinin sponsorlarla ilgilendiğini anlatan Bilgin, “Dizinin yayın süresini bazen uzatıyoruz. Bu da reytingi etkiliyor. Bu konuda yapımcı ve kanalla anlaşmalısınız. Yoksa işsiz kalırsınız” şeklinde konuştu. Ünlü yönetmen televizyondaki asıl ihtiyacın görsel efektler olduğunu belirtti.

 

“Diziler Sinema İçin Fırsat”

 

2003’te stajyer olarak Ali Bilgin’le çalıştığını söyleyen yönetmen Deniz Yorulmazer dizi için Aralık 2012’den Ağustos 2013’e kadar çalıştıklarını hatırlattı. Barış Falay’la iki yıl önce “Al Yazmalım” dizisinde çalıştığından söz eden Yorulmazer, “Barış’tan çok şey öğrendim” dedi. Dizi ve sinemanın yönetmen işi olduğunu dile getiren Yorulmazer, “Diziler sinema için fırsat. Güzel film olursa devamı istenir ama diziye dönmek zorunda kalabiliriz. Sinema filmi farklı bir hale geldi. Artık komedi filmleri gişelerde birinci sırada” diye konuştu. Yorulmazer, “Maddi sıkıntılar yüzünden çoğu proje bitiyor. Bir işi sevmiyorsanız kimse sizi orada zorla tutamaz” diyerek sözlerini bitirdi.

 

DSC_0293şişiş