Mavi Kapak Kampanyası Sürüyor

AJANS ÜNİVERSİTE- Bensu ZORLU

3 yıl önce başlayan Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin ‘’plastik kapak’’ kampanyasında bugüne değin 400 ton kapak toplandı. Kampanya sonucu elde edilen gelirle 408 özellikli manuel tekerlekli sandalye, 28 akülü tekerlekli sandalye ile çok sayıda yara minderi ve akü alındı ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. TOFD Genel Başkanı Baş, kampanyanın bitmediğini ve devam etmesini istediğini vatandaşlara iletti. Baş, dernek kurulduktan bu zamana kadar ulusal ve uluslararası birçok projeyi başarıyla sürdürdüğünü söyleyerek bunların arasında en önemlisinin “mavi kapak” olarak bilinen “plastik kapak kampanyası” olduğunu ifade etti.

“2011 yılının ekim ayından beri 400 ton kapak toplamışız. Çöpe atılacak, bir değeri olmayan hem çevre kirliliğine hem de doğal kaynakların kaybına neden olacak ürünleri gönüllü olarak topluyorsunuz ve onlar akülü veya manuel tekerlekli sandalye, yara minderli sandalye gibi insanların özgürce hareket edebilmelerini sağlayacak araçların alımını sağlıyor” diyen Baş, bazen bu konuda kendilerine eleştiriler geldiğini belirtti. Bu eleştirilerden birinin “Bu tekerlekli sandalyeleri vermek devletin görevi değil mi?” sorusuna Baş, devletin bu sandalyelerden bir kısmını verdiğini, belirli kriter koyduğunu, o kriterleri uymayıp da tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyanların bulunduğunu aktardı. Baş, TOFD olarak ilgililerle sürekli bu konularla ilgili görüştüklerini belirterek ihtiyaçların giderilebilmesinin takibini yasal yollardan yaptıklarını 4 duvar arasında evlerinden hiç çıkamamış insanların özgürce hareket edebilmeleri için bu tür projeleri hayata geçirdiklerini bildirdi.

“Yüzlerce İnsanın İhtiyacı Karşılandı”

Kampanya sayesinde farkındalığın arttığını belirten Baş, sözlerine şunları da ekledi: “Yüzlerce insanın akülü veya manuel tekerlekli sandalye ve diğer ihtiyaçları karşılandı. Türkiye’nin en çok ihtiyacı olan projelerinden biri bence. Çok farklı ideolojilere sahip insanlar her gün kamplara ayrılarak birbirleriyle ideolojik tartışmalar yaparken bir yere konmuş kutuya hepsi aynı anda kapak atıyor. İnsanları birleştiren bir proje. Ayrıca biz sonuçlarını da en güzel şekilde insanlara anlatmaya çalışıyoruz. Nerede ne kadar fayda sağlandı biz raporlandırıyoruz. Törenlerle dağıttığımız ya da gelemeyen kişilere gönderdiğimiz araçların kimlere ulaştığı bilgilerini veriyoruz. Bugüne kadar 3 yılda 400’ün üzerinde özellikli manuel tekerlekli sandalye verildi. Yani devlet 250 lira karşılığında bir manuel sandalye veriyor ama özellikli manuel tekerlekli sandalyeler bin lira civarında.”

“Amerika, İngiltere’den Bile Kapak Gönderen Var”

Ülkemizle sınırlı kalmayıp Amerika ve İngiltere’den de kapak gönderen olduğunu belirten Baş, vatandaşların son dönemde medyada gerektiği kadar yer almadığı için kampanyanın bittiğini zannettiğini belirterek, kampanyanın bitmediğini ve tüm hızıyla devam ettiğini belirterek sözlerini tamamladı.

Kaynak: www.milliyet.com.tr