Marmaris Körfezi’nde Araştırma

AJANS ÜNİVERSİTE

Muğla’nın ünlü turistik ilçesi Marmaris İlçesi’ndeki denizaltı ekolojisinin en önemli unsurlarından olan ve Barcelona Sözleşmesi’yle korumaya alınmış Poseidon Çayırları için inceleme çalışmaları başlatıldı.
Marmaris Belediyesi desteğiyle İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri İşletmeciliği Enstitüsü Müdürlüğü tarafından 19-29 Nisan 2015 tarihleri arasında Marmaris Körfezi ve ilçe merkezi kıyı şeridi boyunca “Posidonia Oceanica Çayırları’nın Tespiti Çalışması” kapsamında, dalış destekli bilimsel araştırmaları ile ilgili basın toplantısı Green Nature Diamond Hotel’de gerçekleşti. Düzenlenen toplantıya İÜ Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahsen Yüksek ve ekibi katıldı.
Yrd. Doç. Dr. Yüksek konuşmasında poseidon çayırlarının denizaltı ekolojisi için çok büyük önem taşıdığını belirterek, çayırların ortadan kaybolmasının balık çeşitliliğinin ve miktarının azalmasına, kıyı çizgileri ve plajların kaybolmasına veya hasar görmesine sebep olduğunu söyledi.
Yrd. Doç. Dr. Yüksek Marmaris Körfezi’nde 10 kişilik ekiple, dalgıç desteğiyle yaptıkları incelemelerde posedion çayırlarının yayılımı, yoğunluğu ve sağlık durumunu gözlemleyerek kayıt aldıklarını belirtti ve elde edileni verileri, İstanbul’da analiz ettikten sonra hazırlayacakları bir raporla Marmaris Belediyesi’ne sunacaklarını da ifade etti.