Mandela hayata veda etti

 

AJANS ÜNİVERSİTE-Olcay KOCABIYIK

 

Güney Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandela, 95 yaşında hayatını kaybetti.

 

Efsanevi liderin ölüm haberini, Güney Afrika Devlet Başkanı Jacop Zuma duyurdu. Zuma, ”Ulusumuzun en değerli evladını kaybettik.” diyerek ulusal yas ilan etti.

 

UMUDUN VE ADALETİN SEMBOLÜ

18 Temmuz 1918’de dünyaya gelen Mandela, Güney Afrika’nın ilk siyahi lideri olarak tarihe geçti. Ömrü boyunca haksızlığa, adaletsizliğe, ırkçılığa karşı savaşan efsanevi lider, ezilenlerin umudu oldu.

 

1942 yılında üniversiteyi bitirerek avukatlık yapmaya başlayan Mandela, ülkenin ilk siyahi avukatı olma unvanını aldı. Haksızlığa karşı geçen yaşamında birçok zorlukla karşı karşıya kaldı. 1964 yılında ise, sadece beyazların haklarını koruyan parlamentoyu kabul etmediği için, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Bu olay, aslında bir devrimin başlangıcı oldu. Tüm ezilenlerin sembolü haline gelen Mandela, 27 yıl hapis cezası çektikten sonra özgürlüğüne kavuştu. 40 yıllık bir sürede Nobel dahil olmak üzere 100’den fazla ödül alan efsanevi lider, tüm halkın katılımı ile gerçekleştirilen ilk demokratik seçimle birlikte Güney Afrika’nın ilk siyahi lideri seçildi. Mandela’nın ”Mücadele benim hayatımdır. Hayatımın sonuna kadar siyahların bağımsızlığı için mücadele edeceğim.” demesi, halkın O’nu bayraklaştırmasını sağladı.

 

Efsanevi lider, 5 Aralık 2013 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

Mandela hayata veda etti” konusunda Bir Fikir

Yorumlar Kapalı