Mahir Kaynak Son Yolculuğuna Uğurlandı

AJANS ÜNİVERSİTE

Cenaze töreninde Prof. Dr. Kaynak’ın eşi Şükran Kaynak, kızları Melike Beykoz, Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan ve damadı Lutfi Arıboğan’ın da aralarında bulunduğu yakınları, taziyeleri kabul etti. Cenaze törenine, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, eski MİT Kontrterör Dairesi Başkanı Mehmet Eymür, gazeteci Mete Çubukçu’nun aralarında bulunduğu çok sayıda isim katıldı.

“Yaşantısıyla, Duruşuyla Düzgün Bir Adamdı”

Tören öncesi gazetecilere açıklama yapan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Kaynak ile Büyük Değişim Partisi’nin kurulduğu dönemde yakın çalışma imkanı elde ettiğini belirterek, “Bir defa benim çok sevdiğim ve saydığım bir insandı. Bize olaylar olduğunda klasiğin dışında yaklaşımı gösterdi. Yaşantısıyla, duruşuyla düzgün bir adamdı. Allah rahmet eylesin” dedi.

Mehmet Eymür de Kaynak’ın ülkeye çok hizmeti olduğunu aktararak, “Tabii kendisi abimdir. Sevdiğim için geldim. Hizmetinden dolayı sıkıntıları da olmuştur. Ankara’da beraber çalıştık. Allah rahmet eylesin” şeklinde konuştu.

İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran’ın cenaze namazını kıldırdığı Kaynak’ın Türk bayrağına sarılı tabutu, zabıta mangası tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait cenaze aracına taşındı.
Kaynak’ın cenazesi, Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Mahir Kaynak kimdir?

Prof. Dr. Mahir Kaynak, 1934’te Gaziantep’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamlayan Kaynak, 1948’de Kuleli Askeri Lisesi’ne gitti, 1953’te Harp Okulu’nu bitirdi.
Askerlikten 1967’de ayrılan Mahir Kaynak, 1961’de mezun olduğu İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde asistanlık yaptı. Mahir Kaynak, 1965’te doktor, 1971’de doçent oldu. O dönemlerde MİT’e giren Kaynak, 1980’de teşkilattan emekli oldu. İktisat profesörü unvanını 1989’da alan Kaynak, 1993’e kadar Gazi Üniversitesi’nde görev yaptı. Mahir Kaynak’ın yayımlanmış pek çok kitabı ve makalesi bulunuyor.

Kaynak:AA