Mahir Boztepe İÜ İletişim Fakültesi’ne Konuk Oldu

AJANS ÜNİVERSİTE – Sümeyye YAMAN

Haber Ajansı, dijital habercilik ve radyo yayıncılığı gibi medyanın farklı alanlarını bir arada sunan küresel yeni medya ağı Sputnik Türkiye internet sitesi Genel Yayın Yönetmeni Mahir Boztepe, İÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Pınar Erarslan Yayınoğlu’nun Gazetecilikte Güncel Sorunlar dersi kapsamında 5 Kasım Perşembe günü öğrencilere medya sektörü konusunda bilgi verdi.

İÜ İletişim Fakültesi mezunu olan Mahir Boztepe, İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde Yüksek Lisans öğrencisi.

Gazetecilik için akademinin önemli bir yer olduğunu söyleyen ve yeni medya çağının getirilerinden söz eden Mahir Boztepe, “Bilgi dediğimiz şeyin yazıdan çıktığını düşündüğümüzde nasıl bir bela olduğunu görüyoruz. Yazı ve bilgi arasında sarsılmaz ve kopmaz bir ilişki vardır. Bugünlerde yeni medya çağındayız. Yazının önemli olmadığı görüşü var. Fakat video veya internet sitesindeki paylaşımlarda içerikler yazıdan bağımsız düşünülemez. Teknoloji eskiyebilir. Eğer haberle ilgiliyse bu, yazının değerini kaybettiğini söyleyemeyiz” dedi.

DSC_0051

Gazetecilikte güncel sorunlar kapsamında muhabirliği de değerlendiren Boztepe, “Gazetecilikte dil ve kaynak meselesi elzem konular. Önemli sorunlardan biri, doğru soru sormayı bilmeyen gazetecilerin yetişmesi. Haber yazarken kavramları neye göre kullanacağımıza tekrar dönüp bakmamız gerekiyor. Yeni medya sürecinde farklı kaynaklardan bilgi edinmeye dikkat etmeliyiz” dedi ve yeni medyanın gazeteciliğin yapısını bir günde değiştirmesinin mümkün olmayacağını ifade etti. Boztepe, ayrıca uluslararası haber akışının tek yönlülüğü karşısında Rusya’nın perspektifini değerlendirdi.

DSC_0039