“Liderlik Yolu 15” Etkinliğinde “İnternet Girişimciliği”

AJANS ÜNİVERSİTE- Gizem TÜRELİ, Özdemir KUTLU

Bu yıl ikincisi düzenlenen ve 17 Mart’ta başlayan “Liderlik Yolu 15” etkinliğinin ikinci gününde “İnternet Girişimciliği” konusu ele alındı. Armut.com’un kurucusu Başak Taşpınar Değim, Monitera.com’un kurucu ortağı Harun Pekşen ve Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Cem Duran’ın konuşmacılığını yaptığı konferansta İnternet Girişimciliğinin önemi anlatıldı. Konuşmacıların kendi deneyimlerini paylaştığı konferansta yapılması gerekenlerin yanı sıra yapılamaması gerekenlerin de altı çizildi.

Yeni bir fikre sahip olmak kadar o fikri doğru zaman ve mekânda hayata geçirmenin önemini anlatan Cem Duran “Fikriniz çok güzel olabilir, ama o işe erken giriyorsanız kaybetmeye mahkûmsunuz” dedi. Ayrıca reklamla iş yapmanın Türkiye’de çok zor olduğunu belirterek gelir modelinin reklama dayanmaması gerektiğini ifade etti.

11

Konuşmacılardan Başak Taşpınar Değin, sektördeki açığı kendi yaşadığı sıkıntılardan yola çıkarak farkettiğini ve bu alanda bir şey yapmak zorunda hissettiğini söyledi. Sektörde tutunabilmenin değişen ihtiyaçları takip etmekten geçtiğini ifade eden Değin, “Müşteriyi çok iyi anlamak ve sürekli test etmek lazım. Bunun için teknolojiyi en üst seviyede kullanıyoruz” dedi.

Harun Pekşen, bazı kişilerin çalınma korkusuyla fikirlerini dile getirmekten çekindiklerini ifade ederek fikir hırsızlığının eylemsel boyuta ulaşmadığını söyledi. Fikirlerin bu işi bilen kişilerce paylaşılması gerektiğini belirten Pekşen, böylece fikri geliştirme ve uygulama olanağı sağlanabileceğini dile getirerek konuşmasını tamamladı.