Leyla’dan Sonra Yüzlerce Hayal Gerçek Oldu

AJANS ÜNİVERSİTE

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi’nde tanıştıkları kanser hastası 3,5 yaşındaki Leyla’nın hayatını kaybetmesinden etkilenip “Leyla’dan Sonra Projesi”ni başlatan tıp öğrencileri, 21 fakültede tedavi gören çocukların dileklerini yerine getirerek yüzlerinin gülmesini sağlıyor.

“Leyla’dan Sonra Projesi” Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Temsilcisi Fatma İspir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “1 çocuk 1 istek” temasıyla yürüttükleri projenin amacının, kronik hastalıklı çocuklarla vakit geçirilmesi ve onların dileklerinin gerçekleşmesine aracı olmak olduğunu belirtti. Projenin hikayesine değinen İspir, İstanbul Tıp Fakültesinde tanıştıkları 3,5 yaşındaki Leyla’nın kötü bir tümör nedeniyle tedavi gördüğünü ve hastalıkla 3 yıl mücadele ettiğini ancak yaşamını yitirdiğini söyledi.

Bu olaydan çok etkilendiklerini belirten İspir, Leyla’nın tedavi sürecinde kırmızı bir bisiklet istediğini ifade ederek, şöyle konuştu: “Bunun ardından arkadaşlarımız bir proje başlatmak istiyor. Hem Leyla’nın kırmızı bisikletini temin etmek hem de servisteki diğer çocuklara hediyeler götürüp, biraz neşelendirmek için ama proje başlangıç işlemleri biraz yavaş ilerliyor. Arkadaşlarımız, hem kandilini kutlamak hem de Leyla’yı sormak için annesini arıyor. Leyla’nın annesi de ‘Ben de Leyla’nın ruhuna helva kavuruyordum’ diyor. Bu olaydan sonra daha fazla vakit kaybetmemek için işlemler hızlandırılıyor. Projenin ismi de bu olaydan sonra ‘Leyla’dan Sonra’ oluyor. Hani belki Leyla’nın o kırmızı bisikleti alınamadı ama şu an yaklaşık binin üzerinde çocuğun hayali gerçekleşti. Neredeyse bin tane Leyla’nın hayali gerçek oldu.”

İspir, tedavi gören çocukları düzenli olarak ziyaret ettiklerini, onlarla çeşitli oyunlar oynayarak vakit geçirdiklerine işaret ederek, çocukların istedikleri oyuncak ya da tanışmayı arzu ettikleri ünlüyü öğrendiklerini ve bu hayali gerçekleştirmek için çalışma yaptıklarını anlattı.

Çocukların hikayelerini ve hayallerini ailelerinin de izniyle leyladansonra.com adlı internet sitesinde yayınladıklarını belirten İspir, “Bizimle iletişime geçen gönüllülerimiz eğer hediyeleri kendileri getirebiliyorsa hediyeyi bize elden teslim ediyor ya da uzak bir şehirdeyse kargo ile bize yolluyor. Biz de çocuğumuzun hediyesini en kısa zamanda yolluyoruz. Bu projeyi başlatacağımız zaman hastaneden izin alırken dışarıdan çocukların yanına kimsenin girmemesi şartıyla izin aldık. Bu yüzden hediyeleri çocuklara biz teslim ediyoruz” ifadesini kullandı.

“Arabayı Teslim Etmeye Gittiğimizde İlaçlardan Dolayı Ayağa Kalkamıyordu”

Çocukların hikayelerinden de bahseden İspir, şunları söyledi: “Bir tane çocuğumuz vardı ilaçlardan dolayı halsizdi. Bizden hediye istememişti. Biz de ne yapabileceğimizi düşündük elindeki ufak kırmızı araba oyuncağından esinlenerek kırmızı bir tane akülü araba istedik ve bir gönüllümüz arabayı bize gönderdi. Arabayı teslim etmeye gittiğimizde ilaçlardan dolayı ayağa kalkamıyordu bu yüzden biz de arabayı yatağının kenarına bırakarak servisten çıktık. Bir süre sonra servise tekrar gittiğimizde çocuğumuzun servisin koridorlarında arabasıyla dolaştığını gördük. O ilacın verdiği yorgunluğu unutmuş ve arabasıyla oynuyordu. İşte hediyeleri aldıktan sonra o mutluluğu yaşatmak gerçekten çok güzeldi.”

İspir, İstanbul Tıp Fakültesinde başlayan projenin, içerisinde KOÜ’nün de bulunduğu 21 üniversitenin aktif şekilde yer aldığına işaret ederek, KOÜ’deki çalışmaları 25 kişilik bir grubun yürüttüğünü, 23 Şubat 2015’ten bu yana 116 çocuğu ziyaret ettiklerini ve çeşitli hediyeler verdiklerini kaydetti.

Projenin, her geçen gün yaygınlaştığını anlatan İspir, bu kapsamda projenin 32 tıp fakültesinde de başlatılması için çalışmalar yaptıklarını söyledi. İspir, projenin internet sitesindeki “Bir Damla Umut” bölümüne kan gruplarını yazan gönüllülere, kan ihtiyacı durumunda ulaşabileceklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA