“Kütüphane Şenliği 2” Etkinliği Düzenlendi

AJANS ÜNİVERSİTE- Devrim ÇIRPAN

Türkiye’de mart ayının son haftası Kütüphaneler Haftası olarak kutlanmaktadır. Kütüphane Şenliği’nin ilki 2013 yılında yapıldı. 51. Kütüphaneler Haftası vesilesi ile “Kütüphane Şenliği 2” etkinliği düzenlendi. Vekil Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak’ın da katıldığı şenlik canlı müzikle başladı. Şenliğin açılışına Merkez Kütüphanesi Daire Başkanı Dr. Pervin Bezirci’nin yaptığı konuşma ile geçildi.

“İkincisini Şenlik Havasında Kutlamak İstedik”

Tüm gelişmelerin yarışmalar ve eğlencelerle tanıtılması, duyurulması, kütüphaneye olan ilgi ve farkındalığın artırılması amacıyla bu şenliğin ilkini 2013 yılında düzenlediklerini söyleyen Dr. Bezirci, “Kütüphane Şenliğimizin alanında tek olması ve ilgi çekmesi sebebiyle ikincisini 51. Kütüphane Haftası’nı şenlik havasında kutlamak amacıyla düzenlemeye ve şartlar elverdiği ölçüde geleneksel hale getirmeyi düşündük” şeklinde konuştu.

DSC_7167

Şenliğin tüm detaylarının hazırlanmasından dekorun kurulumuna kadar geçen sürede öğrencisinden personeline tüm kütüphane ekibinin emeği olduğunu ve şenliğin ekip ruhunu yansıttığını belirten Dr. Bezirci şunları kaydetti:

“Bu şenliğin ortaya çıkmasında katkıda bulunan başta Özlem Bayrak ve Güler Demir olmak üzere tüm öğrencilerimiz ve ekip arkadaşlarıma, dekorun tasarım ve kurulumunu yapan Dekoratör Tinay hanıma, finansal olarak şenliğimizi destekleyen tüm sponsorlarımıza teşekkür ediyorum.”

Vekil Rektör Prof. Dr. Ak ise 1964 yılından itibaren, mart ayının son haftasının pazartesi gününden itibaren Kütüphaneler Haftası olarak değerlendirilmekte olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Ak, bu yıl 51. Kütüphaneler Haftası olarak kutladıklarını bu vesile ile ilkini 2013 yılında düzenlenen Kütüphane Şenliği’nin ikincisi için bir arada olduklarını söyleyerek sözlerini şu şekilde sürdürdü:

_DSC0071

“30 Mart- 5 Nisan arasını kapsayan 51. Kütüphane Haftasının kapsamında ülkemizin kaynaklarını en verimli şekilde kullanarak kültürel mirasımızın koruma onarım ve kullanıma sunum çalışmalarını; kültürler arası diyalog ve kurumlar arası işbirliği içinde geliştirmek gerekir.”

“Kütüphaneler Bir Sosyal Alan Olduğunu Görüyoruz”

Prof Dr. Ak, “Kütüphanemiz siz değerli ilgililere hizmet vermek amacıyla 24 saat açıktır. Kütüphane mekanlarımız yenilendi. Araştırmacıların İÜ Merkez Kütüphanesi’nin verdiği hizmetlerden yararlanabilmesi için öğrenci kullanım alanları yenileyerek yeni tarayıcılar alındı, bu hizmetlerin sürmesi için personel sayımızı artırıldı” diye konuştu.

Son olarak Prof. Dr Ak, siz değerli kitap dostları, kütüphanemiz sadece okunan öğrenilen araştırılan bir yer olmadığını, aynı zamanda bir sosyal alan olduğunu ifade etti.

Son olarak etkinlikte, 4 Şubat 2015’te duyurusu yapılan “Kütüphane” temalı “Kısa Film Yarışması”na 16 senaryo içerisinden “Kartal” rumuzlu İÜ İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi Serkan Güzel’in “Rudolph Juchoff Kimdir” adlı senaryosu birincisi olarak seçildi. Senaryo birincisi Serkan Güzel bin liralık hediye çekinin sahibi oldu. İÜ Konservatuar öğrencilerin canlı müzik gösterimiyle etkinlik son buldu.

_DSC0079

_DSC0058