“Kurumsal İtibarın Sosyal Sermayesi: Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri” Konferansı Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE- Neslihan KALKAN, Tuğçe AYÇİN

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen “Kurumsal İtibarın Sosyal Sermayesi: Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri” konferansında, İÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Feride Akım’ın konuğu, Arçelik A.Ş. Kurumsal İletişim Direktörlüğü Kıdemli Uzmanı Yasemin Başçavuşoğlu oldu. Başçavuşoğlu, Arçelik’in sürdürülebilirlik hikâyesinin anlatıldığı kısa film gösterimi ile başlayan konferansta iletişimciler açısından ilham verici hikâyelerin çok önemli olduğuna değindi. “Dünyadaki kaynaklar artık yeterli değil. Bu noktada kalkınmanın devam etmesi için sürdürülebilirlik gerekiyor” şeklinde konuşan Başçavuşoğlu, gelecek kuşaklar için kaynakların belirlenmesi gerektiğinin altını çizdi. Dünyanın sorunlarına çözüm olması amacı ile Birleşmiş Milletler (BM) tarafından belirlenmiş hedefleri aktaran Başçavuşoğlu, küresel trendlerin iş dünyasının dinamiklerini belirlediğini ifade etti.

2123

“Dünyada Tek Başınıza Bir Şeyler Yapmanız Mümkün Değil”

Dünyayı dönüştürecek hedefleri ortaya koyan Başçavuşoğlu, “Bu hedeflerin birisi gerçekleştiğinde diğeri de olumlu etkilenecektir” şeklinde konuştu. Başçavuşoğlu, var olan hedeflerin bireyler ve şirketler için kritik olduğunu belirtirken, şirketlerin de bu hedeflere katkı sağlamaya çalıştığını vurguladı.

“Dünyada tek başınıza bir şeyler yapmanız mümkün değil” diyen Başçavuşoğlu, ortaklık ve işbirliğinin gerekli olduğunu belirterek, bu durumun iletişimciler için çok önemli olduğunu ifade etti. İletişimcilerin kendilerini belli alanlarla sınırlı tutmaması ve her alanda gelişime açık olması gerektiğini söyleyen Başçavuşoğlu sözlerini şu şekilde noktaladı: “İletişim alanında kurumsal sosyal sorumluluğa, sürdürülebilirliğe ve dünyada nelere ihtiyaç olduğu konusuna önem verilmelidir.”

“Kurumsal İtibarın Sosyal Sermayesi: Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri” konferansı öğrencilerin sorularının yanıtlanması ve İÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Feride Akım’ın Başçavuşoğlu’na teşekkür belgesi takdim etmesiyle sona erdi.