Kurumsal İletişim ve Dijital Devrim

AJANS ÜNİVERSİTE– Efe ALTAY
Fotoğraf: Ozan ÖZEN

İÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Feride Akım’ın dersine konuk olan Bosh/Siemens/Hausgeraete (B/S/H) Kurumsal İletişim Müdürü Burçin Girit, yaptığı kurumsal iletişim çalışmalarını ve şu an tüm dünyada gerçekleşmekte olan dijital devrim üzerine konuştu.

Girit, kurumsal iletişimin kurumun iç ve dış iletişiminden sorumlu bir ekip olduğunu belirtti ve alışılmış medyanın dışında şirket çalışanlarıyla iletişimin de önemli olduğunu vurguladı. Girit “Çalışanlarımız bizim elçilerimiz. Onlara şirket mesajlarını doğru iletmek de bizim görevimiz” dedi.

Dijital devrimin kurumsal iletişimcilerin iş tanımını tamamen değiştirdiğine de değinen Girit şu noktalara vurgu yaptı: “İşe ilk başladıklarında kurumsal iletişimcileri yemek organize eden kişiler olarak bakılıyordu. Şu an kurumsal iletişimciler olarak stratejiyi herkesten iyi bilmemiz gerekiyor. Yeni gelen bir nesil var ve ilerideki müşterilerimiz şu anki çocuklarımızdır. Dijital devrim ile ilgili çocuklarımdan çok şey öğreniyorum. Onlar daha çok video ile öğrenip iletişiyorlar. Biz de stratejilerimizi bu yönde geliştirdik. İnsanların yüzde altmış beşi  şu an video izlemeyi tercih ediyor. Videolar yazıya kıyasla daha çok ilgi görüyor. Geçmişte satışlarımızı bayilerden gerçekleştiriyorduk, artık online satışlar çok önemli bir duruma geldi. Müşterilerin satın alacakları ürünleri akıllı telefonlarından kontrol etme oranları yüzde doksan ikiyi bulabiliyor”

DSC_0317

Sunumunun devamında öğrencilere kariyer önerilerinde bulunan Girit, artık yeni bir dünya olduğunu ve insanların buna göre hazırlanması gerektiğini kaydetti ve şu ifadeleri kullandı: “Yeni nesil için kodlama çok önemli bir hal aldı. Artık geleceği iyi okumak gerekiyor. Bunları yaparken sistematik düşüncenin de iyi öğrenilmesi gerekiyor. Yapılan iş  şirketimi nasıl daha iyi tanıtıp satışını arttırırım, insanların fikirlerini parasız olarak nasıl etkilerim. Sistematik çalışıyor olmanın buna faydası hayli fazla.”

Son olarak yirmi senelik çalışma hayatının sonucunda iyi okulların çok güzel kapılar açıyor olabildiğini fakat bunun sadece işe ilk girişte önemli olduğunu söyleyen Girit şunları anlattı: “Bu sürecin devamında çaba ve azim önemlidir. Patronunuz sizden bir şey istediğinde ona iki şey yaparak teslim edin. Sizi sürüden ayıracak olan bunlardır. İş hayatında sizin gibi birçok insan olacaktır. Farklılık yaratmaya çalışın.”

Sunumunun sonunda katılımcıların sorularını cevaplayan Burçin Girit’e Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Yavaşgel tarafından teşekkür belgesi verildi.

DSC_0333

 

DSC_0336