Kupada Rakip BOTAŞ

AJANS ÜNİVERSİTE

Mersin’de 24-28 Aralık tarihleri arasında oynanacak olan Kadınlar Türkiye Kupası kura çekimi Abdi İpekçi Spor Salonu’nda gerçekleşti. Mersin Servet Tazegül Spor Salonu’n da oynanacak olan karşılaşmalara sekiz TKBL takımı katılacak. Abdullah Gül Üniversitesi, Adana ASKİ, Adana BOTAŞ, Fenerbahçe, Galatasaray Odeabank, İstanbul Üniversitesi BGD, Mersin Büyükşehir Belediyespor ve Orman Gençlik Türkiye Kupası’nı kazanan takım olmak için mücadele verecek.

2014-15 Kadınlar Türkiye Kupası sekizli final eşleşmeleri şu şekilde:

Botaş-İstanbul Üniversitesi BGD

Abdullah Gül Üniversitesi-Fenerbahçe

Orman Gençlik-Mersin BŞB

Adana Aski-Galatasaray

 

Törene İÜ BGD adına Murat Tümer katıldı.Kura çekimi töreni, TBF Dış İlişkiler Direktörü Emir Turam’ın konuşmasıyla açıldı.

Turam, “TBF Başkanı Turgay Demirel adına hepinizi selamlıyorum. Kadınlar Türkiye Kupası hepimizin çok önem verdiği bir mücadele. Lig ile paralel devam ediyor ama şartları farklı. Sürprizlere açık, çok şey beklediğimiz, önemli bir ürünümüz. Kadın basketbolunun hepimiz için önemini çok yakından biliyoruz. Kulüpler platformunda da çok başarılıyız. EuroLeage finalini geçtiğimiz sene iki Türk takımı oynadı ve tüm dünyada, kıtalar ötesinde dikkat çekti. Milli takımımız da çok başarılı. İlk defa katıldığımız FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda dünya dördüncüsü olduk ve FIBA sıralamasında 11. sıraya yükseldik. Her geçen sene daha iyi sonuçlar alıyoruz. Kadın basketbolcular başarılı olmanın yanı sıra yürekli. Kadın basketbolunda rekabetin kendine has bir mücadele seviyesi var. Başkanımız Turgay Demirel’in FIBA Avrupa başkanı olmasıyla kadın basketbolunda Avrupa düzeyinde değişiklikler oldu. Avrupa Şampiyonası yazın insanların ve basının az ilgi gösterdiği tatil aylarından, kış aylarına alındı. Bu ve benzeri uygulamalar Avrupa’da ve ülkemizde kadın basketbolunda dinamizmi arttıracak. İdari açıdan da önemli adımlar atmış olmanın gururunu taşıyoruz. Buraya gelen tüm takım temsilcilerine çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Emir Turam’ın konuşmasının ardından kürsüde TBF Ligler Direktörü Ayhan Özgümüş yer aldı ve kupanın prosedürü hakkında takım temsilcilerine bilgi verdi. Kura töreninde son olarak takım temsilcileri kürsüye çıkarak düşüncelerini aktardı:

İstanbul Üniversitesi BGD Genel Koordinatör Murat Tümer: “Çok iyi bir turnuva olacak. Herkesin kazanma şansı var. Her takıma başarılar dilerim. Keyifli bir turnuva olsun” dedi.

KAYNAK: Sporx