Kulüp Saati’nde İÜ Kök Hücre Kulübü Tanıtıldı

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU

İÜ Kök Hücre Kulüp Başkan Yardımcısı Melis Gökçe Dağbağ ve Kulüp Genel Sekreteri Büşra Akdeniz Kulüp Saati’nde kulüp faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Kök hücrenin tanımını yapan Dağbağ, “Doğada her organizma oluşmaya başlıyor. Bu hücre belli bir programa, belli bir farklılaşma sırasına göre bütün canlıyı oluşturuyor. Farklılaşma kapasitesine sahip olan hücrelere kısaca kök hücre deniyor” dedi.

1

Akdeniz, kulübün 2011 yılında topluluk olarak çalışmaya başladığını, 2011 yazında İstanbul Üniversitesi’ne bağlı bir kulüp haline geldiğini söyledi. Kulübün kök hücreden dolayı tek bir fakülteye bağlı olmadığını belirten Akdeniz, kök hücrenin multidisipliner bir alan olduğunu ve kulübün aktif olarak 50 üyesinin bulunduğunu belirtti. Akdeniz, kulübün kök hücre bağışçılığına farkındalığı arttırmaya yönelik çalışmaları olduğunu söyledi.

2

Her dönem başı tanışma etkinlikleri düzenlediklerini, üyelere uluslararası veya ulusal staj imkanı sağlandığını anlatan Dağbağ, gelecek yıl uluslararası bir sempozyum düzenlemeyi planladıklarını ve kulüple ilgili ayrıntılı bilgiye sosyal medya hesapları üzerinden ulaşılabileceğini belirtti.

Büşra Nur Danişment’in sunuculuğunu üstlendiği Kulüp Saati’nin bu bölümünde şu isimler görev aldı: Ayşe Rumeysa Yamak, Mustafa Durmuş, Ecem Naz Tatlıdil (Kamera), Nergis Morana (Kurgu), Özge Karahan (Yönetmen).

Kulüp Saati’nin 9. bölümünü linke tıklayarak izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=GylqVozzXxQ