Kültürlerarası İletişim Projesi Başladı

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU

Öğrencilerin kültürel alışveriş yapmalarına katkı sağlamanın yanı sıra İngilizce gelişimi sağlamayı hedefleyen Kültürlerarası İletişim Projesi, İÜ İletişim Fakültesi Bilgisayar Laboratuarı’nda gerçekleştirilen sanal konferans ile başladı.

Her yıl 28 ülkeden 41 üniversitenin öğrencilerinin sanal ortamda bir araya getirilmesini amaçlayan projede 2016 Bahar döneminde İÜ öğrencileri Amerika ve Almanya’daki üniversite öğrencileri ile bir araya gelecek. İÜ öğrencileri 6 hafta sürecek program sürecinde sanal ortamda Amerika’dan East Carolina Üniversitesi ve Almanya’dan Heilbornn Üniversitesi öğrencileri ile toplam 12 seminer çalışması gerçekleştirecekler.

İÜ İletişim Fakültesi’nde gerçekleşen projenin ilk günü Proje Koordinatörü İÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilüfer Pembecioğlu koordinatörlüğünde İÜ’nün farklı fakültelerinden öğrencilerin katılımı ile gerçekleşti. Öğrencilerin kendilerini tanıtmasıyla başlayan ilk seminerde, öğrenciler birbirlerine üniversite yaşamına ve günlük yaşama ilişkin sorular yönelttiler, ülkelerini ve üniversitelerini tanıtan sunumlar gerçekleştirdiler.

İÜ’nün tüm fakültelerinden öğrencilerin katılabileceği bu program çerçevesinde öğrenciler sanal ortamda gerçekleşen sunumlar ve seminerlerde hem kendi kültürlerine ilişkin farkındalıklarını arttırmayı hem İngilizcelerini geliştirmeyi hem de yeni kültürler ve ilgi duydukları diğer konularla ilgili zenginleşmeyi hedefliyorlar.

Devam zorunluluğu bulunan projeye tam katılım gösteren öğrencilere işbirliği yapılan üniversiteler tarafından onaylı uluslararası katılım belgesi verilecek.