Kültür ve Sanat Festivali İSTANBULFEST’in 2. Günü Gerçekleşti

AJANS ÜNİVERSİTE – Rahime ÇİFTÇİ, Erhan ERKİP

8-18 Mayıs tarihleri arasında İÜ Merkez Kampüs’te gerçekleşecek olan “İSTANBULFEST” çeşitli müzik ve dans kulübü gösterilerine, sergilere, spor aktivitelerine, halk oyunlarına, tiyatro ve film gösterilerine ve konserlere ev sahipliği yapıyor. Festival 9 Mayıs’ta İÜ Dans Kulübü’nün “Zaman” isimli koreografisiyle başladı. Dansa ilgili olduklarını fakat dans etmeye kulüple başladıklarını söyleyen dans ekibi, birliktelik ruhuna şöyle dikkat çekti: “Tek başına iyi göründüğün zaman değil, bir ekip olarak iyi göründüğünde dansın bir anlamı oluyor. Bu empati kurup, başka insanları düşünebilme konusunda da bir bilinç aşılıyor”.

DSC_0120

İÜ Spor Birliği Kulübü tarafından Aikido Gösterimi yapıldı. İstanbul Üniversitesi’nde Aikido sporunu başlatan Şefik Arslan, verdiği röportajda; sporun temelinin, kişinin kendisini geliştirmesi olduğunu belirterek şu şekilde konuştu: “Aikido sporunda kişi karşısındakini dövmeyi değil, yapacağı hamleyi düşünerek kendisini eğitmesini önceler ve kendisine hâkim olmayı öğrenir”. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde 6 yıldır bu sporu yaptığını söyleyen Arslan, bu sporla ilgilenenlerin hayatta daha başarılı olduklarını ifade etti.

DSC_0211

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kent Orkestraları’nın vermiş olduğu konserin ardından, İÜ İktisat Fakültesi Müzik Kulübü’nün gösterimi yapıldı. Öğrencilerin eşlik ettiği şarkılar büyük ilgi gördü. Grup solisti ise “Sesimi keşfetmeme kulüp vesile oldu” diyerek, kulübün her türlü imkânı sağladığını belirtti ve müziğin kendisi için bir kaçış olduğunu ifade etti.

DSC_0212

DSC_0274