Kosova Cumhuriyeti İle İÜ Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

 AJANS ÜNİVERSİTE

Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü’nde iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirmek amacıyla imzalanan protokole Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir imza attılar. İmza töreninde İÜ Genel Sekreteri Metin Küçük de bulundu.

Törende yaptığı konuşmada Bursa Valisi Karaloğlu, Balkanların Türkiye için taşıdığı önemin altını çizerek, Balkanlarda bağımsızlığını ilan etmiş yeni bir devlet olan Kosova Cumhuriyeti ile yapılan bu iş birliğinin eğitim, araştırma ve bilimsel yayınların paylaşımı noktasında fayda sağlaması temennisinde bulundu. UÜ Rektörü Prof. Dr. Ulcay ise protokolün hayırlı olması temennilerini ileterek, “Hazır üç üniversitenin rektörü üniversitemizdeyken, Kosova hükümeti ve adları geçen üniversiteler ile Balkan göçmenlerinin ağırlıklı olduğu şehirler başta olmak üzere ülkeler arasında işbirliğini geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu amaçla bir nevi çerçeve anlaşması imzalıyoruz. Protokolün hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Taraflar arasında imzalanan rotokol, konferans, ortak araştırma, sempozyum gibi faaliyetler ve bunlara ek olarak araştırmacıların değişimi, karşılıklı olarak faydalı akademik program ve derslerin geliştirilmesi, her iki tarafında ilgilendiği alanlarda bilgi ve materyal değişimi, lisans ve lisansüstü öğrencilerin mübadelesi ve bilimsel yayınların basımında olası işbirliğini içeriyor.

 

3

4

5

2

 

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü