“Koreli Gençlerin Umut Dolu Avrupa Müzikal Turu: Anna’nın Hikâyesi” Etkinliği Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE- Shaima MOBAREZ, Ali Yasin GÖKTAŞ

Fotoğraf-Yusuf TEKKE

“Anna’nın Hikayesi” adlı müzikali meraklıların beğenisine sunan Koreli gençler, Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda performanslarını sergiledi. Müzikalin açılış konuşmasını yapan İÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu Temsilcisi Yansoo Che, geçmiş yıllarda çok fakir olan ve çeşitli zorluklarla başa çıkmaya çalışan Kore’nin, birçok ülkenin yardımı ve desteğiyle bugün çok iyi bir pozisyona geldiğini belirtti. Yansoo Che, Korelilerin 1950 yılında gerçekleşen Kore Savaşı’nda yaşamlarını yitiren Türk askerlerini asla unutmayacaklarını kaydetti. Korelileri temsil eden öğrencilerin Ocak ayında Türkiye’ye gelip Kore gazilerini ziyaret ettiğini ve onlara çeşitli hediyeler verdiklerini söyleyen Yansoo Che, “Bu gösteriyi yapmamızı sağlayan İstanbul Üniversitesi Rektörüne selamımızı sunuyor ve etkinlik aracılığıyla Kore ile Türkiye arasındaki ilişkilerin daha da sıkılaşmasını umuyoruz.” dedi.

BSR_4574

Yansoo Che’nin ardından İÜ İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ümit Sarı söz aldı. Konuşmasına, “Rektörüm ve üniversitem adına sizleri burada ağırlamaktan mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum” diyerek başlayan Yrd. Doç. Dr. Sarı, Türkiye ile Kore arasında uzun yıllardır süren dostluktan söz etti. Yrd. Doç. Dr. Sarı, “Uzun zamandır kurulu olan dostluğumuza bir halka da bu akşam eklenecek” şeklinde konuşurken, emeği geçen herkese teşekkürlerini ileterek sözlerini noktaladı.

DSC_1607

Etkinlikte izleyicilere seslenen Anna’nın Hikayesi müzikal gösterisi baş yönetmeni Dr. Jung-il Kang İstanbul’a geldiği için çok mutlu olduğunu belirtti. Jung-il Kang, konuşmasında Kore’nin ünlü televizyon dizileri ve teknoloji alanında öne çıkan markaları hakkında izleyicilere bilgi verdi. Türkiye 2018 Kore olimpiyatlarına katılamayacağı için üzüntü duyduğunu belirten Jung-il Kang, 2002 yılında Kore ve Türkiye futbol takımlarının maçı esnasında Koreli taraftarlar tarafından açılan devasa Türk bayrağının iki ülke arasındaki dostluğun göstergesi olduğunu kaydetti. Kore’nin Pusan şehrinde ikamet ettiğini belirten Jung-il Kang, izleyicilere Pusan’daki Türk şehitliği hakkında bilgi verdi. Jung-il Kang, “Türk gençleri Korelilerin özgürlüğü ve mutluluğu için savaştı. Savaşın ardından burada okul kalmamıştı. Türkler burada okul açtı. Savaştan sonra Kore tamamen mahvoldu ancak aradan geçen 60 yılda Kore çok iyi bir gelişme kaydetti” dedi.

BSR_4734

Bu yıl 18 ülke ve 24 şehirde gerçekleşmekte olan Müzikal Turu kapsamında, Koreli gençlerin hazırlamış oldukları Kore oyunları, klasik müzik ve Anna’ nın hikayesinin gösterileri yer aldı. Koreli gençlerin Türkçe olarak “Bir Başkadır Benim Memleketim” şarkısını seslendirmelerinin ardından etkinlik sona erdi.