“Kore Yarımadası Barış ve Birleşme Semineri” Gerçekleşti

AJANS ÜNİVERSİTE – Burcu GÜLER

Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ile İÜ Avrasya Enstitüsü’nün birlikte düzenlediği “Kore Yarımadası Barış ve Birleşme Semineri” açılış töreni Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu JEON Tae-Dong konuşmasıyla başladı. JEON Tae-Dong konuşmasına Türkiye’de ilk kez düzenlenen seminere katılan Kore gazilerine ve semineri düzenleyen İÜ Avrasya Enstitüsüne teşekkür ederek başladı. JEON Tae-Dong , “Türkiye ve Kore arasında 1950’ler de başlayan kardeşlik bugüne kadar yapılan etkinlikler ve anlaşmalar sayesinde artarak süregelmiştir” dedi. İki ülke arasındaki mesafenin uzak olsa da gerçekleşen etkinliklerle iki ülkenin giderek yakınlaştığını ekledi.

DSC_0144

İÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emrah Cengiz yaptığı konuşmada İÜ’ nin uluslararası etkinliklere önem verdiğini ve bu etkinliklerin sürekli yapıldığını söyledi. Organizasyonu düzenleyen İÜ Avrasya Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Bekir Günay’a ve katılımcılara teşekkür etti. İÜ Avrasya Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Bekir Günday, “ İÜ Türkiye’nin en eski üniversitesidir. Ve biz geçmişe bağlı kalarak geleceği şekillendirmeye çalışıyoruz” dedi. Bugünkü etkinliğin İÜ’ nin en eski binasında bir Osmanlı Medresesinde yaptıklarını söyleyen Doç. Dr. Günday, “ Osmanlı Devletinin hâkim olduğu coğrafyalarda barış kelimesi sık kullanılıyordu. Konusunun barış ve birleşme olduğu bu etkinliğin burada gerçekleştirilmesi çok anlamlı.” diyerek seminere gelen Kore Gazilerine teşekkür etti.

DSC_0166

İÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Emrah Cengiz

DSC_0175

Kore Yarımadası ve Kuzeydoğu Asya’nın durumu hakkında bilgi vermek ve bu bölgelere ait ilgiyi arttırmak için düzenlenen seminer açılış konuşmalarının ardından düzenlenen oturumlarla sona erdi.

DSC_0184