Kore Dili ve Edebiyatı Bölümü Açılış Töreni Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE – Betül BAL
FOTOĞRAF – Özdemir KUTLU

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kore Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalının açılışı İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Güney Kore Baskonsolosu Ça Yong Chol, bazı Kore gazileri ve İstanbul Üniversitesinden çesitli akademik isimlerin katılımıyla gerçekleşti.
Açılış, İstanbul Kore Başkonsolosu Ça Yong Çhol’un konuşması ile başladı. Bu açılışta bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirten Ça Yong Chol, “İstanbul Üniversitesi Türkiye’deki en çok öğrenciye sahip üniversite olması sebebiyle bu yeni bölümün, Türkiye ile Kore arasında köprü görevi görebilecek başarılı öğrenciler yetiştirme konusunda büyük bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum” dedi. Konuşmasında İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’a liderliği ve çabaları sayesinde bu bölümün açılması hususunda teşekkürlerini sunan Ça Yong Chol “İstanbul’da yüze yakın Koreli şirket bulunuyor. Bu sebeple Kore Dili ve Edebiyatı mezunu öğrencilerin istihdam konusunda şansı yüksek olacaktır” şeklinde konuştu. Bir ülkeyi anlamanın dilini bilmek, kültürünü bilmek ve insanlarla iletişim kurmaktan geçtiğine değinen Ça Yong Chol, “İstanbul Üniversitesi Kore Dili ve Edebiyatı öğrencilerinin de Korelilerle kültür alışverişi yapmaları ve Türkiye ile Kore arasında sivil diplomatik köprü görevi görmelerini dilerim” ifadelerini kullanarak konuşmasına son verdi.
DSC_0456 (1)

Ardından İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, konuşmasını gerçekleştirdi. Sözlerine Başkonsolosa ve emeği geçenlere teşekkürlerini sunarak başlayan Prof. Dr. Ak, Kore heyeti ile ilk görüşmelerinin ardından İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi’nde Korece kursu açtıklarını ve bölümün yanı sıra kurs eğitiminin de devam ettiğini belirtti. “Bu fakültede otuzun üzerinde dil eğitimi verilmektedir. Korece de bunlardan biri olacaktır.” ifadelerini kullanan Prof. Dr. Ak “Kore ve Türk halkı arasındaki dostluk çok eskilere dayanır. Bu sebeple bu bölümün açılması hususunda biraz geç kalınsa da güçlü bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Gelecekte de umut verici bir şekilde faaliyet gösterecektir” şeklinde konuştu.
DSC_0472

Açılış, Kore Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı öğrencilerinin Korece şarkı dinletisi ile devam etti. Tören, kurdele kesiminin ardından Kore mutfağına ait yemek ikramıyla son buldu.