Konservatuarlıların Mezuniyet Coşkusu

AJANS ÜNİVERSİTE – Özdemir KUTLU

Mezuniyet töreni saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Ardından lisans birincisi olarak keman öğrencisi Ezgi Sarıkçıoğlu konuşmasını yapmak için sahneye davet edildi. Öncelikle mezuniyet törenine katılan herkese teşekkürlerini ileten Sarıkçıoğlu, bu süreçteki başarısından ailesinin ve hocalarının büyük pay sahibi olduğunun altını çizdi. Bölüm birincisi olarak yakaladığı bu başarının bir başlangıç olduğunu, asıl yakalanması gereken başarının ise sanat hayatındaki başarı olduğunu ifade etti. Bu yüzden Sarıkçıoğlu çalışmanın önemini vurguladı ve konuşmasına Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözüyle son verdi: “Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır. Çalışkan olmak”. Ardından sahneye diplomalarını almak için kendi bölümlerinde dereceye giren öğrenciler davet edildi ve diplomaları takdim edildi.

DSC_0018

Törenin devamında konuşmasını yapmak için kürsüye çıkan Yard. Doç. Dr. İlke Karcıoğlu, öncelikle bir İstanbul Üniversiteli olarak mezunlarla gurur duyduğunu ve hepsinin kendi aralarında çok başarılı birer sanatkar olacağına inancını vurguladı. Yrd. Doç. Dr. Karcıoğlu bir eğitim döneminin daha sonuna geldiklerini belirterek bu dönemdeki başarıda katkısı olan herkese teşekkürlerini iletip “Unutulmamalıdır ki başarı sadece çalışmakla mümkündür” dedi. Yrd. Doç. Dr. Karcıoğlu “Okulları okul yapan binaları değil içindeki gelenekleridir ve unutmayın ki siz mezunlar yüzyıllık bir üniversitenin mezunlarısınız, sizler gibi Türkiye’de sanat camiasına damga vurmuş bir sürü mezunu olan İstanbul Üniversitesi’nin yeni mezunları olarak sizden de beklentisi budur” dedi. Bütün mezunlara başarı temennisinde bulunarak sözlerine son verdi.

DSC_0033

Konuşması için kürsüye davet edilen Konservatuar Müdürü Prof. Dr. Aygül Günaytay bu özel günde burada olmaktan dolayı mutlu ve heyecanlı olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Günaytay “En değerli yatırım insana yapılan yatırımdır” dedi. Bu yatırımın karşılığı olarak öğrencilerin başarılı bir şekilde mezun olduklarını ifade etti. “Bugün mezun olan öğrencilerimizin, bugüne kadarki başarılarını eminim çalışmalarına borçlulardır. Bu şekilde çalışmaya devam etmeleri durumunda ilerleyen meslek yaşamlarında da nice başarılar elde edeceklerine canı gönülden inanıyorum” diyen Prof. Dr. Günaytay “Bu başarı öykülerinde İstanbul Üniversitesi ve biz hocaları da her zaman dikalarında olacağız” diye ekledi. Prof. Dr. Günaytay sözlerine son verirken bütün mezunlara başarılar diledi. Daha sonra Konservatuar öğrencilerinin müzik dinletisi gerçekleştirildi.

DSC_0013

Mezuniyet töreni diplomaların taktimi ve kep atma merasimiyle son buldu.