Konservatuarda Mezuniyet Coşkusu Yankılandı

AJANS ÜNİVERSİTE – Begüm ERGİNBAY

İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Mert Savrun’ un da katılımıyla gerçekleşen törende konservatuar öğrencileri mezuniyet heyecanını yaşadı. Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde yapılan törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Lisans Devresi’ni birincilikle bitiren Selin Nardemir konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıktı.

“Hedefim Yeni Meslektaşlarımı Keşfetmek”

Nardemir, “Bu mutlu günümüzde bir arada olmaktan aldığım mutluluk ve hazzı özellikle belirtmek isterim. Bundan yıllar önce bu okula başladığımda ve mezun olduğum bugüne kadar ki zaman içerisinde bu mesleğe sahip olabilmenin ne kadar zor olduğunu gayet net olarak görmüş ve algılamış durumdayım. Bu binanın neredeyse her köşesinde birer anımız mevcuttur diye düşünüyorum. Zaman eriyip giderken biz de birer yetişkin insan olarak aslında daha büyük sorumluluklara yelken açıyoruz” dedi.

DSC_0009

Gelecek planlarından söz eden Nardemir, “Aldığımız bu eğitimin hayat boyu devam edeceğini, mesleğimizi icra ederken dahi öğreneceklerimizin var olabileceğini düşünenlerdenim. İleriki yıllarda da okulda bir kariyer yapmayı planlıyordum. Akademik kariyerimi sürdürürken bir yandan da yeni meslek arkadaşlarımı keşfetmek ve onları yetiştirebilmek en büyük hedefim. Öncelikle yıllar boyu beni yetiştiren ve bu mezuniyette büyük katkısı, emeği ve sabrı olan bütün hocalarıma, arkadaşlarıma ve okulumuzun tüm idari personeline minnettarım. Benim iyi ve kötü günümde daima yanımda olan aileme sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“Araştırmanın ve Öğrenmenin Sonu Yok”

Konservatuar öğretim üyeleri adına konuşmasını yapan Doç. Aygül Günaltay, “Sizler yetenek sınavlarını kazanıp ülkemizin en eski, en köklü müzik kurumu olan konservatuarımızın öğrencileri oldunuz. Evet, sanat yolculuğunuza doğuştan gelen bir yetenekle başladınız ama bugüne çok çalışarak geldiniz ve mezun olmaya hak kazandınız. Eğitiminiz süresinde çok iyi öğrendiniz ki sanat eğitimi fedakarlık ister. Arkadaşlarınız, yaşıtlarınız tatil yaparken sizler hep çalıştınız. Bu kadar çalışmanın sonunda birkaç dakikalık performansta en iyiyi, en doğruyu, en güzeli sergileyebilmek için uğraşırsınız. Ancak sonunda sahnede izleyicilerle paylaştığınız mutluluğun tarifi yoktur. Ve sizler bunu tattınız. Evet, sizler şanslısınız çünkü tüm zorluklara rağmen sevdiğiniz bir mesleği icra ediyorsunuz ve bunu sürdüreceksiniz. Sanat eğitiminin zorlu yolculuğu ancak çok severek yapıldığında aşılabilir. Sizler bunu başardınız ancak yolculuğunuz henüz bitmedi, hayatınız boyunca da devam edecek. Çünkü bu yolda araştırmanın ve öğrenmenin sonu yok. Sizlerle gurur duyuyoruz. Bundan sonrada bizleri başarılarınızla gururlandıracağınızdan eminiz” dedi.

DSC_0021

“Konservatuarımızı Farklı Kılan Program Zenginliğidir”

Konservatuar Müdürü Prof. Dr. Müfit Bayraşa ise “Öncelikle bize bu salonu tahsis eden Şehir Tiyatroları yönetimine teşekkür ediyorum. Yoğun bir eğitim yılını geride bırakmış bulunuyoruz. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda çok sayıda sanat etkinliği, master class ve workshop gerçekleştirdik. Caddebostan Kültür Merkezi’nde verilen iki konser, Süreyya Operası’ndaki bale ve opera temsilleri, Kıbrıs ve diğer yurtdışı temsilleri çok sayıda öğrenci ve öğretim elemanı tarafından bu yıl başarıyla gerçekleştirilen etkinliklerimizdir. Bu yıl birçok öğrencimiz yurtiçi ve yurtdışında ödüller kazanmıştır. Ödül alanları kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. 2014-2015 öğretim yılı 582’si yarı zamanlı olmak üzere toplam 1032 öğrenci bulunmaktadır. Öğrencilerimiz yuva sınıfından lisansüstüne uzanan çok geniş bir yaş farklılığı göstermektedir. Konservatuarımızı farklı kılan bir özelliği program zenginliğidir. Bu yıl YÖK tarafından kabul edilen Caz programı da kısa zamanda eğitime açılacaktır. Bunların dışında müzikal tiyatro ve pantomim programları YÖK’ün onayına sunulmuştur. Konservatuarımız Erasmus değişim programı kapsamında Avrupa konservatuarı ile işbirliğini bu yılda sürdürmektedir” şeklinde konuştu.

DSC_0030

Sözlerine devamla Prof. Dr. Bayraşa “Ortaokul ve lise mezunlarımızın birçoğu eğitimlerine konservatuarımızda devam edeceklerdir. Kendilerine başarılarının devamını diliyorum. Lisans öğrencilerimiz çok zorlu bir eğitim sürecini tamamlamış bulunuyorsunuz. Hocalarınız bu süreçte sizi özgüvenleri yüksek, mesleki dereceleri en üst seviyede öğrenmeye ve araştırmaya yatkın gençler olarak yetiştirdi. Buradan sizleri yetiştiren tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum. Hepinizi kutluyorum, mutluluk ve başarılar diliyorum” dedi.

DSC_0035

“Sanatçılık Mezun Olmakla Bitmiyor”

Son olarak meslektaşları Müdür Yardımcısı Vecihi Ofluoğlu ve Müdürlük görevini devraldığı Prof. Dr. Sıddık Yarman’a özel olarak teşekkür eden Prof. Dr. Bayraşa, Prof. Dr. Yarman’ ı sahneye davet ederek kendisine ödülünü takdim etti. Prof. Dr. Yarman, “Bu sene aldığım en güzel ödül bu. Çünkü konservatuar çok özel bir kurum. Türkiye’nin en eski kurumlarından biri. Dünyanın en zor insanlarının yetiştirildiği yer. Sanatçı olmak kolay değil. Sanatçılık mezun olmakla bitmiyor, burada başlıyor. Ülkeye yön verecek, ülkenin hedeflerini koruyacak çalışmaları yapmakla mükellefsiniz. Bir de konumumuz itibariyle, işin doğası itibariyle sanatçılar mualif olmak zorunda. Bütün iktidarlar da bunu içine sindirmek zorunda. Çünkü sanatın eleştirel bir boyutu var. 4 yıla yakın bir süre buraya katkı vermeye çalıştım. Yaratıcı olmanın en temel öğesi sanattır. Sanatçılarımız olmasaydı biz hiçbir yere varamazdık. Yüce Önder Atatürk’ün dediği gibi mühendis, doktor olabilirsiniz ama sanatçı olmazsınız çünkü sanatçı olunmaz, sanatçı doğulur. Hepinizi kutluyorum. Sevgili aileler, sizler de dünyaya yön verecek sanatçılar yetiştirdiniz, sizleri de kutluyorum” dedi.

DSC_0051

Konuşmasının ardından Prof. Dr. Yaman, 2014-21015 eğitim-öğretim yılında konservatuarı temsilen katıldıkları yarışmalarda ödül kazanan ve çeşitli müzik festivallerinde solist olarak yer almaya hak kazanan öğrencilere teşekkür belgelerini takdim etti. Şule Berna Kontaş, Selin Nardemir, İlayda Aydın, Aslı Ayben Özdemir, İdil Küner, Faruk Kalaycı, Kaan Baysal, Damla Koşar, Teoman Çangır, Gürdal Güner, Armağan Kaya, Bengisu Kömürcü, Ekim Deniz Akarslan, Yılmaz Berkay Günay, Begüm Akkaya, Ferhat Can Büyük, Duru Önhon, Hayal Deniz Özer sırasıyla belgelerini aldı.

“Sirene” İzleyenleri Büyüledi

Konservatuar Koro Şefi Volkan Akkoç yönetiminde Bob Chilcott’ a ait A Little Jazz Massive ve Micklos Kocsar’a ait Sub Tuum adlı eserleri selendirmek üzere Sinem Akar, Hande Arık, Göksu Hazal Subaşı, Duygu Aylar Lelik, Ceren Aydın, Bahar Çelik, Ezgi Aydın, Cansın Hazan Bayrak, Ece Esi, Beril Özortakçı ve Günselin Seda Çetinkaya’nın yer aldığı “Sirene” sahne aldı.

DSC_0092

Müzik ve Bale Ortaokulu birincisi Bora Demir olurken Aslı Ayben Özdemir ikinci olmayı başardı. Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi’ni ise Seol Yapıcı birincilikle, Nora Heder ikincilikle, Naz Özakıncı ise üçüncülükle tamamladı. Öğretim üyeleri dereceye giren öğrencilere plaketlerini takdim etti. Ardından öğrenciler diplomalarını aldı.

Selin Nardemir Lisans Devresi’ni birincilik derecesiyle bitirmeye hak kazanırken, Nilufar Goibova ikincilik, Sibel Demir ise üçüncülük derecesiyle tamamladı. Öğretim üyeleri dereceye giren öğrencilere plaketlerini verdikten sonra tüm öğrencilere diplomaları verildi.

Diploma törenin ardından tüm mezunlar birlikte kep attı.