Kısa Film Günleri Başlıyor

AJANS ÜNİVERSİTE- Hande HEPŞEN

Bu yıl bir ilk olarak ” Dünyadan Kıssalar” bölümü ile uluslarasası bir yarışma kategorisine de yer veren festivalde, Papua Yeni Gine, Meksika, İskoçya ve Suriye gibi birbirinden farklı ülklerden sanatçıların çalışmaları sergilenecek. “Festival Kısaları”, “Dünyadan Kısalar”, “Kısadan Uzuna”, “Deneyimler”, “Belgesel Sinema”, “Yarışma Dışı Seçki”, “Özel Gösterim” bölümleri bulunan festival bu yıl 23 ülkeden toplam 88 filme ev sahipliği yapacak.

Festivalin söyleşi konukları ve jüri üyleri arasında Berlin Film Festivali kısa film bölümü küratörü Maike Mia Höhne, Cannes ve Venedik gibi festivallerden ödülle dönmüş yönetmen Jessica Woodworth gibi önemli isimler yer alacak. Yeşim Ustaoğlu’nun kısa filmlerinin gösterileceği 24 Mart tarihinde ise Ustaoğlu bir söyleşi ile kısa film deneyimlerini aktaracak ve sanatçının Altın İstiridye ödüllü filmi “Pandora’nın kutusu” festival takipçileriyle buluşacak. Belgesel filmleriyle festivalin konuğu ise Engin Ayça.

11. Akbank Kısa Film Festivali çeşitli atölye çalışmalarına da yer verecek. Vahide Perçim ile oyunculuk, Florent Hery ile görüntü yönetmenliğinin yanı sıra sinema dünyasının deneyimli birçok ismi de festivalde yerini alacak.

Ulusal ve uluslararası yarışma kapsamında jüri tarafından en iyi film seçilecek olan yapımlar festivalin ardından “Ödüllü Filmler Üniversitelerde” etkinliği kapsamından Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde gösterim turuna çıkacak.

Fotoğraf Kaynak: Beyazperde