“Kısa Film Gösterimi” Etkinliği Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Hande HEPŞEN–Erhan ERKİP
Fotoğraf – Özdemir KUTLU

İÜ Radyo Televizyon ve Sinema bölümü öğrencileri tarafından çekilen kısa filmlerden oluşturulan seçkide moderatörlüğü İÜ İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Anabilim Dalı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Şükrü Sim yaptı. Açılış konuşmasında Doç. Dr. Sim, öğrencilere sistematik hikaye anlatımının filmlere işlenmesi ve festivallere sunulması hakkında tavsiyelerde bulundu. Doç. Dr. Sim, bu kısa film gösteriminin bir başlangıç olduğunu ve gelenekselleşmesi gerektiğini belirtti. “Düşün” filmiyle başlayan gösterimde her filmin sonunda salondakilerden eleştirileri alındı.

“Oyunculuk ve Ses Sorunu Yıl Boyunca Yaşandı”

Etkinliğin ilk filmi olan “Düşün”de müzik tarzı ve hacminin yanlış kullanıma değinildi. Filmin başındaki kafe sahnesinde diyaloglar ve kamera açıları yetersiz bulundu. Bir sonraki film olan “İçimdeki Elmanın Dişlenişi”nde diyaloglar uzun ve başrol oyuncusu yetersiz kabul edildi. Ayrıca genel olarak filmlerde izleyicilerin aynı şeyleri hissetmemesi gerektiği söyleyen Doç. Dr. Sim, bunun minimalist anlatımın özü olduğu vurgulandı.

11139730_464733940341085_466431222_n

“Makyaj” filmiyle devam eden gösterimde sık sigara kullanımı dikkat çekti. “Duygu yaratmak için dizi müziği kullanmayın” diyen Doç. Dr. Sim, dizi müziğinin yoğun kullanıldığı ve bu yüzden dizi çağrışımı yaptığını belirtti.

Yalnızlığı tema edinen “Kırık Yumurta” filminde mezarlık sahnesindeki yüzük vurgusu beğenilmedi. Genel olarak bir sinema filmi izliyormuş duygusu veren “Kırık Yumurta” gösterim seçkilerinin en beğenileni oldu.

Çok kısa olduğu ve duyguyu ulaştıramadığıyla eleştirilen “Duyarsız” kabul görmek için herkesleşmek fikrini işledi. Ardından gelen “Uyanan Adam” filminde kült filmlerden sinema sahnelerinin kesilerek yerleştirilmesi beğenildi ama basit bir montaj olması hoş karşılanmadı ve deneysel bir çalışma olarak kabul edildi. Son kısa film olan “Çerçeve” filminde görüntüler beğenildi.

Doç. Dr. Şükrü Sim, Araş. Gör. Dr. Özlem Arda, Araş. Gör. Mehmet Sarı, Araş Gör. Batu Anadolu ve Araş. Gör. Kemal Deniz’ in jüriliğini yaptığı yarışmada ilk üç şöyle belirlendi: Kırık Yumurta, Makyaj ve Çerçeve.