“Kentsel Dönüşüm” Paneli Düzenlendi

AJANS ÜNİVERSİTE- Ozan ÖZEN- Gülçin CEYLAN

Saat 13.30’da başlayan “Kentsel Dönüşüm” panelini Prof. Dr. Rona Aybay yönetti. Panelde ilk konuşmacı olma isteğini vurgulayan Prof. Dr. Hüseyin Hatemi bu isteğinin temelinde “Taşınmazlar Kanunu” konusunu olduğunu söyledi.

Yine de kentsel dönüşüm konusunda da kısaca konuşan Prof. Dr. Hatemi “Kentsel dönüşümü belediyelerin hamleleri olarak değerlendirdi. Belediyedeki rüşvet olaylarının meşruluk kazandığını iddia eden Atemi, “Belediyelerde rüşvet engellenemiyor daha köklü hale geliyor, meşrulaşıyor” diye konuştu.

Prof. Dr. Hüseyin Hatemi

Ayrıca kentsel dönüşüm için iptal davası açılması durumundaki işleyişi şöyle anlattı: “İptal davası devam ederken süre doluyor. Karar beklenirken bina yıkılıyor, yeni bina yapılıyor derken iptal kararı çıkıyor. Binaların riskli olup olmadığı hakkında inceleme yaptırılabilir.”

Oturumda ikinci konuşmacı olan Prof. Dr. Ergun Özsunay daire mülkiyeti ve yapı mülkiyeti kavramlarının farklı kavramlar olduğu şeklinde bir değerlendirmede bulundu. Prof. Dr. Özsunay “Gazetelerdeki hukukçular ahkam kesiyor. Kentsel dönüşüm ile ilgili kanun çok az yerde amacına ulaşıyor. Riskli alan ile ilgili verilecek kararlar zor kararlardır” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Ergun Özsunay

Son konuşmacı Doç. Dr. Zekeriya Kurşat, kentsel dönüşüm çıktığından beri bazı sorunların yer aldığının altını çizdi ve “6306 sayılı yasaya bakıldığında 3 aşamadan söz edilir. Her bir aşamada farklı bir sorun görülür. Yapıyı yaptıranlara risk tespiti şansı veriliyor. Risk tespiti sonrası bunların kaydı tapuya düşer. Binada risk tespit edildikten sonra binanın tahliyesi olmalıdır. Verilen süre içinde yıktırmak esastır. Bu süre 60 gündür. Yıkım masrafı temelde malik tarafından karşılanır. Eğer yıkım mülki amir tarafından yapılırsa masraflar mülki amirlik tarafından karşılanır. Yasaya yıkım seçeneğinin yanına güçlendirme seçeneği de eklenmiştir. Bunun belli kuraları vardır” dedi.

Doç. Dr. Zekeriya Kurşat