Kazaların En Önemli Nedeni İhmal ve İhlal

AJANSÜNİVERSİTE-Emre ESER

 

Hayatımızın en önemli unsurlarından biri olan trafikte, sadece kurallara uyarak binlerce insanın hayatı kurtarılabilir 

 

Trafik kazalarının yüzde 90’dan fazlası, yol kullanıcılarının trafik kurallarını ihmal ve ihlal etmeleri sebebiyle meydana geliyor. Bu kural tanımazlık her yıl binlerce insanımızın kazalarda hayatını kaybetmesi, yaralanması ya da engelli olarak hayatını devam ettirmek zorunda kalmasıyla sonuçlanıyor.

 

76 milyon nüfusun tamamına yakını sürücü, yolcu ya da yaya olarak hemen her gün trafiğin bir parçası olmak durumunda kalıyor. Trafik kazaları, ülkemizde en çok can ve mal kaybına neden olan olayların başında geliyor. Fakat önlenmesi de mümkün. Sadece kurallara uyarak binlerce insanın hayatı kurtarılabilir. Trafik sorununun çözümü noktasında hepimize önemli görevler ve sorumluluklar düşüyor. İnsan odaklı yaklaşımlar ve güvenli bir trafik anlayışıyla, trafikte her an kurallara uyarak trafik kazalarının önüne geçebiliriz.

 

 

2013 Yılında Ülkemizde 1 Milyon 206 Bin 404 Trafik Kazası Meydana Geldi

 

Ülkemizde 2013 yılında meydana gelen kazalarda 3 bin 659 kişi kaza yerinde hayatını kaybederken 274 bin 323 kişi yaralandı. Maddi hasarlı kazaların toplamı ise  21 milyar 300 milyon lirayı buldu.

Bu rakam, Ülkemizin Gayri Safi Milli Hâsılası’nın yüzde 1 buçuğu ve yıllık toplam Yatırım Bütçesi’nin yüzde 56’sıyla eşdeğer. 2011 ile 2020 yılları arasında trafik güvenliğinin sağlanması ve trafik kazalarından kaynaklı ölüm vakalarının yüzde 50 oranında azaltılması amacıyla “Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı” yürürlüğe girdi.