Katılım Finansı ve Paylaşım Ekonomisi Açısından Sermaye Piyasaları Konuşuldu

AJANS ÜNİVERSİTE- Betül YÜNCÜOĞLU

İSİFAM’ın organize ettiği “Katılım Finansı ve Paylaşım Ekonomisi Açısından Sermaye Piyasalarının Önemi ve Potansiyeli” konulu panel kapsamında Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) eski Başkanı Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Vedat Akgiray ve Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ İÜ’ye konuk oldu. Panelin açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. Mehmet Saraç, İSİFAM’ın İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı’ndan sonra kurulduğunu söyledi ve bu merkezin akademik ve sektörel çalışmalar için devamlı ve faydalı bilgi sağlamak amacıyla hizmet veren bir kurum olduğunu belirtti. İstanbul’u dünyada büyük bir finans merkezi yapmak için en önemli adımlardan birinin faizsiz finans sitemi olduğuna değinen Doç. Dr. Saraç, “Biz burada faizsiz finans sisteminin hem etkin ve kapsamlı bir sermaye piyasası gerçekleştirmesinde hem de sürdürülebilir bir ekonomik sistemin sağlanmasında önemli bir rolü olduğunu düşünüyoruz” dedi.

1

İkinci açılış konuşmasını ise İÜ İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Alkan yaptı. Dünya Sukuk piyasasının Malezya’da %60’lık bir ihtiyacı karşıladığını ifade eden Prof. Dr. Alkan, bu oranın Türkiye’de de artabileceğini söyledi.

2

“Önceki Krizler Ders Almak Adına Birer Fırsat”

Moderatörlüğünü Prof. Dr. Ahmet İncekara’nın yaptığı panelin ilk konuşmacısı Prof. Dr. Vedat Akgiray oldu. Prof. Dr. Akgiray, dünyada büyük oranda borçlanma olduğuna dikkat çekerek sermayenin hisse senedi peşinde koşamadığını ve halka arzların da düştüğünü söyledi. İşsizliğin de dünya çapında büyük bir sorun haline geldiğini ifade eden Prof. Dr. Akgiray, gelişmekte olan ülkelerin sermayeye ihtiyacı olduğunu, bölgesel ve global çatışmaların finans alanına da yansıdığını kaydetti. Prof. Dr. Akgiray finansal krizlerden kaçınmak için önceki tecrübelerden ders çıkarılması gerektiğini söyleyerek konuşmasına şu şekilde devam etti: “Dünyada en zengin 8 insanın serveti 3,5 milyar insanın gelirine eşit. Krizler zengini daha zengin yapıyor ama krizin bedelini diğer insanlar ödüyor. Finansal anlaşmalarda adaletsiz bir madde olmamalı. Hem riski hem de kazancı paylaşmalıyız. Çok risk alan, çok kazanmalı.

4

Ayrıca her zaman kar etme garantisi olacak diye bir şey yok, sigorta bu açıdan caiz olmayabilir. Yatırım yapılan bir işte yatırım değerinden daha fazla zarar olmamalı. Kar peşinde koşabilmek için üretmeliyiz. Bütün firmalar finansa kolay ulaşabilmeli. Büyük firmalar finansa kolay ulaşabilirken, küçük işletmeler ulaşamıyor. Bir ticarete, işe ortaksak şeffaf olmalıyız.”

5

“Helalinden Gayrimenkulü Satmaya başladık”

Panelin ikinci konuşmacısı olan Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ ise İslami finansın Türkiye’de gelişmesi için yapılması gereken bazı çalışmalara değindi. Konunun siyasi anlamda da destek gördüğünü ifade eden Karadağ, konuya ilişkin farkındalığın her geçen gün arttığını söyledi. “Eğer gerçekten bir katılım bankası, İslami finans oluşturacaksak borsa ve sermaye piyasaları bu işin merkezinde.  Her kesimden insanın ticaretin bir yerinde olması gerek. Ayrıca insanların kafasında ‘Faiz olmazsa ticaret olmaz’ gibi bir algı var ama öyle bir şey yok” şeklinde konuşan Karadağ, üniversitelerde bu konunun gündem buluyor olmasının oldukça önemli olduğunu vurguladı.

3

Borsa olarak bu alanda yaptıkları çalışmalardan bahseden Karadağ, geçtiğimiz dönemde sunulan Gayrimenkul Sertifikası ürününe ilişkin katılımcılara bilgi verdi ve bu yönde farkındalık yaratma çalışmalarının devam edeceğini bildirdi. Karadağ, “Helalinden gayrimenkulü satmaya başladık. Helalinden ürünleri yakın gelecekte bayağı bayağı artıracağız.”

Etkinliğin ardından konferansa katılan öğrenciler arasında çekiliş yapılarak Borsa İstanbul tarafından 10 öğrenciye sistemin ve sektörün tanınması amacıyla 10’ar adet gayrimenkul sertifikası hediye edildi.