Kasım’da Rieu başkadır

AJANS ÜNİVERSİTE- Osman DEMİRKIRAN

Bu yüzyılın en önemli müzisyenlerinden biri olarak kabul edilen, çoğu zaman konserlerinin biletleri aylar önce tükenen Andre Rieu, 29 Kasımda İstanbul’a geliyor.

 

Gittiği her ülkede halkın yoğun ilgisiyle karşılaşan ve günümüzde olimpiyat statlarını bile doldurabilen tek klasik müzik sanatçısı olma özelliğini taşıyan Andre Rieu, 29 Kasım’da 15 bin kişi kapasiteli Sinan Erdem Olimpik Spor Salonu’nda gerçekleştireceği konser için Türkiye’ye gelecek.

 

The New York Times’da yayınlanan bir incelemede, bugüne kadar dünya müzik listelerinde 30 kez liste birinciliği, 355 Platin Albüm Ödülü, 35 Milyon DVD Satışı, 2012 dünyanın en çok satan erkek sanatçısı ödülünü alan Rieu’dan, klasik müziğin Madonna’sı olarak bahsedilmektedir.

 

başında kurduğu Maastricht Salon Orkestrası ile adını duyuran Andre Rieu, 1949 yılında Hollanda Maastricht’de dünyaya geldi. Babasından aldığı keman eğitiminin ardından Lüttich, Maastricht ve Brüksel konservatuarlarında eğitimine devam eden sanatçı, on yıl boyunca Limburg Senfoni Orkestrası’nın üyesi oldu.

 

1978 yılında kendi salon orkestrası Maastricht Salon Orkestrası’nı kuran sanatçı, 1987 yılına kadar çalıştığı bu orkestrası ile 2 albüm yayınladı. 1987 yılında Johann Stauss Orkestrası’nı kurdu ve başlarda on kişiden oluşan, bugün elliyi aşkın müzisyenin üyesi olduğu bu orkestra ile, tüm dünyaya klasik müzik ziyafeti sunmaya devam ediyor.

 

andre