Karkamış Kazılarıyla Tarih Tekrar Canlanıyor

AJANS ÜNİVERSİTE

Kazı Heyeti Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Peker, 2011 yılına kadar Karkamış’a ilişkin bilgilerin diğer antik kentlerde ele geçirilen buluntulardan sağlandığına dikkati çekti. Kendilerinin çalışmaya başladığı 2011 yılından itibaren Karkamış Krallığı’nın kendi kaynaklarından bilgiye eriştiklerini anlatan Yrd. Doç. Dr. Peker, “O dönem insanlarının seslerini duyamayız ama yazdıklarını seslendirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Türkiye ve İtalya tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen Karkamış Antik Kenti Kazı Ve Yenileme Çalışmaları’nda bulunan tarihi eserler, Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi Salonu’nda düzenlenen toplantıyla tanıtıldı. Toplantıda konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin, Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Marchetti ve Kazı Heyeti Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Peker tarafından yürütülen Türk-İtalyan projesinde son 4 yıldır çok yoğun çalışma gerçekleştirildiğine vurgu yaptı. “Dünya medeniyet tarihi Anadolu’dan yazılıyor. Anadolu’nun bu anlamda en önemli merkezlerinden birisi ise Gazi şehrimizdir” diyen Şahin, Gaziantep’i sanayi ve ticari gelişmişliği ile sınırlamayıp, gastronomi ve arkeoloji turizmi ile de öne çıkarmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

K

Sanayi ve ticaret şehri olmakla beraber arkeoloji kenti olduklarını gözden kaçırmadan ticaret ve sanayinin altyapısını kültürel zenginlikle bütünleştirmeyi öngördüklerini ifade eden Şahin, kültürel mirası ayağa kaldırdıktan sonra en büyük hedeflerinin Gaziantep’te Arkeoloji Enstitüsü kurmak olduğunu açıkladı. Karkamış Arkeoparkı’nı bu yıl açmayı öngördüklerini bildiren Şahin, daha sonra Doç. Dr. Marchetti’ye fahri hemşerilik beratı takdim etti. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kendisine fahri hemşerilik beratı vermesinden büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Doç. Dr. Marchetti, “Dünyada başka bir şehir yoktur ki isminin önünde “Gazi” unvanı olsun. Gazi Mustafa Kemal Atatürk de bu kentin kütüğünde hemşeri olarak kayıtlı. Bir gün bu kentin hemşerisi olacağıma rüyamda görsem inanır mıydım, bilemiyorum. Hayal bile edemeyeceğim bu unvanı bana layık görenlere kalbi teşekkürlerimi iletiyorum. Ne Mutlu Türküm Diyene” diye konuştu.

Konuşmalardan sonra hatıra fotoğrafı çektirildi. Toplantıya Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve İtalya’nın Gaziantep Fahri Konsolosu Mehpare Şayan Kileci de katıldı.

Kaynak: AA