“Kariyerime Giden Yol: Staj 2016” Etkinliği Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Oğulcan ÇOKSAYAR, Yağmur Müge KIZILTEPE

İÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan “Kariyerime Giden Yol: Staj 2016” etkinliği, İÜ Ekonometri Kulübü’nden Seçil Menteş’in açılış konuşmasıyla başladı. Açılış konuşmasının ardından etkinliğin ilk oturumunda Albaraka Türk’ün iş imkânlarından bahsedildi. Oturum Albaraka Türk İnsan Kıymetleri Yönetmeni Emir Hızlı’nın konuşmasıyla devam etti. İnsani değer ve stajın gerekliliğinden bahseden Hızlı, ”İnsana yaklaşımı, insan için değer felsefesi ile benimsiyoruz. İnsan sadece bir kaynak değildir, bir üretim kaynağı olarak görmüyoruz. Staj konusuna da değinirsek, staj genelde basit işlerin yaptırıldığı yer olarak görülür ancak biz eğitim türünden statü kazandırmayı ve mesleki yeterlilik katmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı. İlk oturum Mehmet Çelikpençe ve Caner Cumur’un konuşmalarıyla tamamlanırken, bankacılık sektörü hakkında önemli bilgilerin verildiği ve işe alımda hangi unsurlara dikkat edildiğinin anlatıldığı oturumda Albaraka Türk’ün “Genç Albaraka” projesinden de bahsedildi.

Etkinliğin ikinci oturumuna Kuveyt Türk İnsan Kaynakları Müdürü Lütfü Şener’in konuşmasıyla başlandı. Bankalara güven konusuna ve yeni mezunlar için tasarlanan programlara değinen Şener, “Bizim misyonumuz faizsiz ve etik bankacılık üzerine kurulu. Öğrenci arkadaşlarımız için Bankada Kampüs projemiz sadece bir staj değil, bu mesleği öğrenebileceğimiz bir zaman dilimidir” dedi. İkinci oturum soru cevap ile tamamlandı.

“Ne Yaparsan Yap Staj İle Yap”

Üçüncü oturum Harun Kilci’nin “Ne Yaparsan Yap Staj İle Yap” konulu sunumuyla devam etti. Kilci kendi tecrübelerinden kesitler anlatarak staj konusuna değindi. Kilci “Yaptığınız işte, yaptığınız işi anlamlandırmanız gerekiyor. Sadece staj defterini doldurmak için değil iş hayatına hazırlanmak için staj yapılmalı. Gerçekten dolu dolu staj yapan biriyle sadece mezun olup staj yapmamış biri arasında çok belirgin farklar oluyor” ifadelerini kullanarak konuşmasını tamamladı.

DSC_0200

Etkinliğin dördüncü Oturumu Volkswagen doğuş Finans yetkilisi Bilgen Yıldırım ve İnsan Kaynakları Yönetmeni Selcen Elçi’nin konuşması ile öğle arasından sonra başladı. Kendisini tanıtarak konuşmasına başlayan Yıldırım şirketi tanıtan bir slayt gösterisi sundu. Finansman şirketlerinde artık daha çok bayan ağırlıklı çalışıldığını ve kendi şirketlerinde de bu durumun geçerli olduğunu söyledi. İnsan kaynaklarında neler yaptıklarına değinen Yıldırım sözü İnsan Kaynakları Yönetmeni Selcen Elçi’ye bıraktı.

Elçi uzun dönem staj programları hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Başvuru zamanları ve işe alım aşamalarını anlattı. Kariyer yönetimi konusuna değinen Elçi, eğitim konusunu çok önemsediklerini dile getirdi. Etkinliğin bu oturumu soru cevaplarla sonlandırıldı.

DSC_0205

Huawei yetkilisi Burak Kaplan ve Gizem Durmaz’ın katılımları ile etkinliğin beşinci oturumu başladı. Kaplan Huawei hakkında bilgiler verdi. Mühendis ağırlıklı bir firma olduklarına değinen Kaplan, “mühendis kökenli bir firmayız ama bununla beraber finansal ve idari çalışan arkadaşlara ihtiyacımız var” dedi. Söze İnsan Kaynakları kısmına değinerek başlayan Gizem Durmaz, görüşmelerde dikkat ettikleri konuları anlattı.

“Dil Bizim İçin Çok Önemli”

İngilizcenin hayatımızın her alanında olduğunu gerek yurt dışı gerek iş imkanlarını değerlendirmede yardımcı olduğuna değinen Durmaz, “ Dil bizim için çok önemli” dedi. Ayrıca not ortalamasının önemine dikkat çeken Durmaz, mülakat süreçlerini anlatarak konuşmasını tamamladı.

DSC_0272

Etkinliğin son oturumu British Time Genel Satış Müdürü Mehmet Mermer ve Satış Müdürü Halil Kocabaş’ın Kariyer Planlama konuşması ile başladı. Kısa bir tanıtım videosu izleten Mermer anılarından ve kariyer tecrübelerinden bahsetti. İngilizcenin önemi ve meslek seçimindeki yerine değinen Mermer “Artık staj başvurusu yaparken bile İngilizce arıyorlar ”dedi. Mermer İngilizce öğrenme aşamalarını anlattıktan sonra söze Kocabaş devam etti. İnsanın hayatında iki yüzleşmesi olduğunu söyleyen Kocabaş “Birisi üniversiteye giriş dönemiydi bunu hepiniz atlattınız ama henüz daha zor olan kısım iş kısmını yaşamadınız” dedi. Kendi anılarından bahseden Kocabaş British Time ile tanışma hikayesini anlatarak sözlerini sonlandırdı. Etkinlik British Time çekilişi ile son buldu.