Karikatür Sanatçısı Seyit Saatçi’den “Çizgilerimle”

AJANS ÜNİVERSİTE – Alparslan ÇAKIR

 

Karikatür Sanatçısı Seyit Saatçi’nin “Çizgilerimle” Karikatür Sergisi,  İÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde 21 Nisan’da açıldı

 

“Çizgilerimle” Karikatür Sergisinin açılış konuşmasını İÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aslı Yapar Gönenç yaptı. Serginin açılışına İÜ Öğretim Üyeleri, Karikatür Sanatçısı Raşit Yakalı, “Kuruntu Ailesi”, “Çiçek Taksi”, “Kirpi” gibi yapımların senaristi Atay Sözer ile Çarşaf dergisinin çizerleri katıldı.

Saatçi, “Sizden öncekiler, size yol gösterenler olmazsa siz hiçbir şeysiniz” diyerek başladığı konuşmasında görevinin, hissettiği şeyleri dile getirmek olduğunu belirtti. Saatçi, “Karikatür hayatın çizgiyle anlatım yoludur. Karikatür, savaşa, açlığa ve adaletsizliğe, yani insana ve hayata zarar veren her türlü olumsuzluğa karşıdır. Yani karikatür muhalifliktir” dedi. Saatçi, kendisini yetiştiren meslektaşı Raşit Yakalı’ya teşekkür etti.

 

Ödüllerle Dolu Bir Kariyer

 

1960 Sinop doğumlu ve karikatür, resim, grafik, seramik, heykel, eleştiri, mizah öyküsü ve deneme yazıları alanlarında çalışmalar yapan Seyit Saatçi, başlıca, Uluslararası Mizah ve Desen Festivali Halk Ödülü (1991, Fransa), Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması Özel Ödülü (1995, Türkiye), Uluslararası Leng Mu Karikatür Yarışması Mükemmellik Ödülü (2006, Çin) sahibidir.

Sergi tüm sanatseverlere İÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde 21 Nisan 2014-27  Nisan 2014 tarihleri arası açık olacaktır.

 

saatçi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İşte Seyit Saatçi’nin Sergisinden Birkaç Karikatür

 

DSC_0217

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC_0220

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC_0223