Kampüspor’da Rugby Sporu Tanıtıldı

AJANS ÜNİVERSİTE-Safiye ALTINKUM

Türkiye’de 2011 yılında kurulan Rugby Federasyonu’nun çeşitli turnuva ve tanıtım çalışmaları sonrasında ülkemizde de faaliyetleri başlayan Rugby sporunu, Rugby Milli Takımı Oyuncusu İÜ Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği son sınıf öğrencisi Alper Topal tanıttı.

rugby

Avusturalya, Yeni Zelanda, Güney Afrika gibi ülkelerde de popüler olan fakat ilk olarak İngiltere’nin küçük bir kenti Rugby’de, 19. yüzyılın başlarında temelleri atılan Rugby sporu, ismini de bu şehirden alıyor.

15’er ve 7’şer kişilik olarak 2 devre şeklinde oynanan, ileriye pas vermenin yasak olduğu Rugby, topu elle hedefe taşımayı amaçlayan bir spor türü. Programda oyunun kurallarını aktaran Topal, Rugby’nin genellikle Amerikan Futbolu ile karıştırıldığını ifade ederek bu iki spor dalının birbirinden çok farklı olduğunu dile getirdi. Merak edip izleyenlerin genel olarak beğendiği bir spor olduğunu söyleyen Topal, Rugby’nin ülkemize ve kültürümüze uygun bir spor olduğunu ifade etti.

Adsız2

Aslı Şen’in sunup, Arş. Gör. Yunus Emre Ökmen’in koordinatörlüğünü yaptığı bu bölümde, Salih Köse kurguda, Ahmet Başkan ve Umut Doğan kamerada, Begüm Kılıç ise kamera asistanı olarak görev alıyor. Cihan Şamil Bıyık perforede görev alırken aynı zamanda programın yönetmenliğini üstlendi.

Programın 6. Bölümünü izlemek için tıklayınız: https://www.youtube.com/watch?v=PGtqVGeILK4&t=129s&spfreload=10