Kampüspor Binicilik Sporunu Tanıttı

AJANS ÜNİVERSİTE- Damla PULLUKÇU

Atlı okçulukta Türkiye şampiyonluğu bulunan Öğretim Görevlisi Hüseyin Okçu, bilgi ve deneyimlerini Kampüspor ile paylaştı. Programda, binicilik sporunun tarihçesi, ülkemizdeki ilk temsilcileri ve inceliklerine yer verildi.

“İki Canlının Birlikte Yaptığı Tek Spor”

Köpeklerden sonra en sadık, uysal ve insana en yakın hayvanın atlar olduğunu söyleyen Öğr. Gör. Okçu, olimpik bir spor olan binicilikle ilgili “İki canlının birlikte yaptığı tek spor” ifadelerini kullandı. Aynı zamanda biniciliğin doğal üç yürüyüş temposu olduğunu belirten Öğr. Gör. Okçu, bunların adeta (yavaş hız), süratli (orta hız) ve dört nal (yüksek hız) olarak adlandırıldığını söyledi.

Binicilik sporundaki en önemli şeylerden birinin atlarla oluşan bağ ve iletişim olduğunu sözlerine ekleyen Öğr. Gör. Okçu, “Binicilik, ata hükmetmekten ziyade ona uyum sağlamak ve onu bir nebze kendinize uydurmak oluyor. Ata binerek onun dostluğunu, yoldaşlığını kazanmış oluyorsunuz” dedi.

Koordinatörlüğünü Arş. Gör. Yunus Emre Ökmen’in yaptığı programın sunuculuğu Aslı Şen tarafından yapılıyor. Yönetmen koltuğunda ve kurguda Salih Köse, kamerada Ahmet Başkan ve Umut Doğan, kamera asistanı olarak Begüm Kılıç ve Hasan Boyamalar ve Ali Kemal Amıklı, perforede ise Cihan Şamil Bıyık görev alıyor.

Kampüspor’un 8. bölümünü izlemek için tıklayınız: https://www.youtube.com/watch?v=gmXfoETrZ1Q&list=PLn3pDKd7HOetSleTLtepoXJ7LPmZythGx