Kahveye Yolculuk Haydarpaşa Garı’nda Başladı

AJANS ÜNİVERSİTE- İ. Elif SAATÇIOĞLU, A. Betül BAL

Bu sene ikincisi düzenlenen İstanbul Kahve Festivali, 22 Ekim itibariyle kapılarını Haydarpaşa Garı’nda kahve severlere açtı. Geleneksel Türk Kahvecilerinden 3. Nesil Kahve dükkânlarına kadar İstanbul’un en nitelikli kafelerini bünyesinde barındıran festival, gün içerisinde gerçekleşen iki seansında da büyük ilgi gördü. 25 Ekim’de son bulan festivalin biletleri, festival başlamadan önce gösterilen yoğun ilgi dolayısıyla tükendi. İlk günü oldukça dolu geçen festivalde Haydarpaşa Garı’nın tarihi dokusuyla birlikte kahvenin ve müziğin keyfine varan ziyaretçiler aynı zamanda farklı bölgelerden özel olarak getirilmiş kahve çekirdeklerinden üretilen çeşitli kahveleri tatma imkânı buldu.

Kahve severlerin yanı sıra kahve sektörünün yapıtaşı olan markaların da bir araya geldiği festival, bu seneki ilk oturumuna renkli bir giriş yaptı. Kahve tadımları ile birlikte akademi, atölye ve seminer alanlarında festival programında belirtilen saatlerde düzenlenen etkinliklerle meraklılarının ufkunu geliştirmeye yönelik çalışmalar yapıldı. İlk seminerin “Filtre Kahve Demleme Teknikleri” üzerine verildiği festival, farklı lezzetler konusunda anekdotlar belirten sunumlara devam etti.

Araya koyulacak foto

Kahve üzerindeki deneyimlerini paylaşmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen baristalar ise en az festivalin kendisi kadar ilgi gördü. Haydarpaşa Garı’nın konseptiyle uyum içerisinde gerçekleşen festivalde ziyaretçiler kahvenin yanı sıra müzik ziyafeti de yaşadı. BayblonPresents’in festivale özel verdiği konser kahve ve sanatseverler tarafından ilgiyle dinlendi. Grup, festival süresince ziyaretçilere müzik dolu bir deneyim yaşattı.

Festival üç gün boyunca ‘Kahveye yolculuk’ sloganıyla karşıladığı ziyaretçilerine kahve çeşitlerini tanıtırken unutulmayacak hatıralar bıraktı.