Kahve ve Pastayı Sanatla Buluşturuyor

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU

Kıbrıs Larnaka doğumlu Maria Aristidou, 27 yaşında. Manchester Metropolitan Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar eğitimi alan Aristidou, Central Lancashire Üniversitesi’nde Sanatla Sağlık üzerine master yaptı. Yaptığı kahve illüstrasyonları ve pasta tasarımlarıyla dikkat çeken Aristidou, bütün hayatı boyunca sanatla ilgilendiğini söyledi. “Sanat benim kimliğimin bir parçası” diyen Aristidou, “Her zaman bir şeyler üretmeye çalıştım. Eskiz, boyama gibi. Her şey yaratıcılıkla ilgili” dedi.

Aristidou, yaptığı işi tarif ederken zorlansa da kendini “sanatçı” olarak tanımladı: “İşimin ne olduğu konusunda gerçekten hala emin değilim. Her daim kendimi farklı projelerle meşgul etmeye çalıştım. Kreatif direktörlük, reklam sanatçılığı, illüstratörlük, pasta tasarımcılığı gibi işler yaptım. Fakat genel olarak kendimi sanatçı olarak tanımlıyorum.”

maria aristidou2

Kahve Çalışmaları Kazara Başladı

Kahve illüstrasyonlarına bir kaza ile başladığını söyleyen Aristidou, o anı şu sözlerle anlattı: “Kahveyle boyama işine yakın zamanda kazara başladım. Bir sipariş üzerine çalışırken sanat çalışmasının üzerine yanlışlıkla kahve döktüm fakat paniklemek yerine bu olay oldukça dikkatimi çekti ve sonuç olarak kahve kâğıt üzerinde bir gölge bıraktı. Ve böylece kahveyle boyama doğmuş oldu.” Aristidou, pasta tasarımlarına başlangıcına ilişkin ise, “Larnaka’da annemlerin pastanesinde büyüdüm. Sanat ve pastayı birbirine bağlamam sadece zamanla alakalı bir şeydi” şeklinde konuştu.

maria aristidou4

“Pastaları Görenler Yiyecek Olmalarına Üzülüyor”

Aristidou, kahve illüstrasyonları ve pasta tasarımları yapmanın nasıl bir duygu olduğunu şu şekilde açıklıyor: “Bunlarla uğraşmak beni fevkalade hissettiriyor. Sevdiğim şeyi yapmak gerçekten harika.” Çalışmalarını gören insanların tepkilerinin nasıl olduğunu ifade eden Aristidou, “Görenler şaşırıyorlar ve yenilebilir bir şey olduğuna inanamıyorlar. Ve yiyeceklerine çok üzülüyor” dedi.

maria aristidou

Çok Daha Fazla Pasta Yolda

Şimdilik çalışmalarını sadece özel olarak satan Aristidou, “İsteyen bana mail atabilir ya da özel bir çalışma isteyebilir” dedi. Yaptığı sanatı “bir yaratıcılık koleksiyonu” olarak tanımlayan Aristidou, “Hedefim her zaman mümkün olduğunca yaratıcı olabilmek” diyerek çok daha fazla pastanın geleceğinin müjdesini verdi.

Aristidou, kahve illüstrasyonalarında pek çok film karakterine ve ünlü simaların portrelerine yer verirken, pasta tasarımlarında ünlü tabloları resmediyor. Salvador Dali’nin Eriyen Zaman, Edvard Munch’ın Çığlık, Van Gogh’un Yıldızlı Gece tablolarını işlediği pasta tasarımları Aristidou’nun en dikkat çeken çalışmaları arasında yer alıyor. Aristidou, dikkat çeken daha pek çok çalışmasını sosyal medya hesabı üzerinden takipçileriyle paylaşıyor.

maria aristidou5

maria aristidou9