İstanbul KAGEM’den Video Editörlüğü ve Motion Grafik Semineri

AJANS ÜNİVERSİTE – Özcan ASLAN

 

İstanbul Üniversitesi Kariyer Geliştirme Merkezi’nin (KAGEM) organize ettiği video editörlüğü ve motion grafik semineri, İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi

 

Seminere konuşmacı olarak katılan Tuncay Yılmaz ile Ufuk Özenateş, video editörlüğü ve motion grafik hakkında bilgilerini öğrencilerle paylaştı.

 

Kayseri Erciyes Üniversitesi Sinema Televizyon mezunu olan ve 10 yıldır bu sektörde çalıştığını söyleyen Tuncay Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti: “Alaylı (mesleğin okulunu okumayan) olan sinemacıları mekteplilerden daha şanslı görüyorum. Çalışma koşullarına gelecek olursak dizi, sinema gibi sektörlerde çalışma şartları çok ağır ama bir kıyaslama yapmak gerekirse çalışma koşulları konusunda televizyon sektörü, sinema ve dizi sektörüne göre daha uygun.”

 

Bir öğrencinin yönelttiği yönetmen olabilmek için zengin mi olmak gerekiyor sorusuna Yılmaz, “Bu değişen bir durumdur ama bazı işlerde paraya da ihtiyacın olabilir, sanat filmleri ise az maliyetleri işlerdir” yorumunda bulundu.

 

 

_DSC0455

 

 

Sektöre sesçi olarak adım atan Ufuk Özenateş, “İnsan yaptığı mesleği sevmeli ve sabırlı olması gereklidir. Kurgucu veya sinemacı olmak isteyen birinin okul hayatında bir şeyler üretmesi ve azimli olması şart. Bunu yerine getiren öğrenciler meslek hayatında çok zorluk çekmeyecektir. Türkiye’de post-productiona önem verilmiyor, yurtdışında ise yapımların birçoğu stüdyoda çekilen animasyon destekli yapımlardır” diyerek sözlerini noktaladı.