KAGEM’den ‘Telefonda Etkili İletişim’ Dersleri

AJANS ÜNİVERSİTE – Efe SÖNMEZ

Kariyer Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi (KAGEM) tarafından düzenlenen “telefonda etkili iletişim” konulu eğitimin ilk dersi 28 Kasım’da yapıldı.

KAGEM binasında yapılan derse, çeşitli fakültelerden gelen öğrenciler katıldı. Dersi veren İnsan Kaynakları Uzmanı Seda Mumlu, telefonda karşı tarafla nasıl bir iletişim kurulması gerektiğine ilişkin önemli noktaları, yaptığı sunumla öğrencilere aktardı.

Mumlu, telefon konuşmasının yapıldığı sırada vücudun aldığı pozisyonun önemli olduğunu belirterek, dik durulması haline diyaframın daha açık olacağını, bunun da sesin tonlamasına olumlu anlamda katkı yapacağını söyledi. Mesleki bağlamdaki telefon konuşmaları sırasında, masada not defteri ve kalem bulundurmanın gerekliliğine dikkati çeken Mumlu, karşı tarafa ismiyle hitap edilmesi gerektiğini kaydetti.

“İyi Bir Açış Konuşması, Karşı Tarafa Güven Verir”

İnsan Kaynakları Uzmanı Seda Mumlu, telefonda etkili iletişim kurulmasına dair şu bilgileri verdi:

“Telefonda karşı taraf iyi dinlenilmeli, gözden kaçan bir nokta olmaması için anlanan tekrarlanmalıdır. Eğer telefon aktaracaksak, bunu yapmadan önce, telefonun aktarılacağı kişiyle görüşmeliyiz. Bu şekilde, hem telefonu aktaracağımız kişi bilgi sahibi olur hem de telefonla bizi arayan kişiyi daha az uğraştırmış oluruz.”

2

Eğer bir kurumda çalışılıyorsa, telefonun kurum adının söylenerek açılması gerektiğinin altını çizen Mumlu, “Telefondaki iyi bir açılış konuşması, karşı tarafa güven verir. Bizi arayanın kurum hakkında iyi bir yargı oluşturmasına yardımcı olur. Ayrıca telefonu açarken kim olduğumuzu söylemek yerine sıfatımızdan bahsedebiliriz” dedi.

Eğitimler 3 Derste Tamamlanacak

Seda Mumlu, örnek bir video üzerinden telefon görüşmesinin nasıl yapılması gerektiğini anlattı, öğrencilerle görüş alışverişinde bulundu.

KAGEM’in düzenlediği eğitim serisi, 3 derste tamamlanacak. İlkinin 28 Kasım’da yapıldığı dersler, 5 ve 12 Aralık’ta verilecek eğitimlerle son bulacak. Sadece daha önceden kayıt yaptıranların derslerine katılabildiği eğitimlerin sonunda, öğrencilere katılım belgesi verilecek.