Kadınlardan İlahi Albümü

AJANS ÜNİVERSİTE

Kadıköy’deki Mevlana Eğitim ve Kültür Derneği çatısı altında 2003’ten beri faaliyet gösteren, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sanatçı Öğretim Görevlisi Birsen Geçikli’nin kurduğu ve şefliğini yaptığı “Revnak Kadın Tasavvuf Müziği Topluluğu”, 7 saz ve ses olmak üzere akademisyen, müzik, matematik öğretmeni, sigortacı, kimyager ve ev hanımı 14 kişiden oluşuyor. Haftada bir gün dernek merkezinde çalışma yapan grup, çeşitli dernek ve kuruluşların yanı sıra kiliselerde verdikleri konserlerde okudukları ilahiler ve gösterdikleri performansla beğeni topluyor. Grup, daha çok erkeklere özgü gibi algılanan bu alandaki “kadın yorumunu” daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedefliyor.

Şef Birsen Geçikli, eşiyle beraber kurduğu dernekte ilk başta erkeklerden oluşan tasavvuf ekibi olduğunu, o zaman aklında bu alanda bir kadın grubu kurma düşüncesinin bulunmadığını anlattı. Bir Mevlevi grubunda görev yapan kadının, derneğe gelerek, yaşadıklarını anlatmasından sonra bu fikrin oluştuğunu söyleyen Geçikli, “Bize katılmak istedi ama erkek tasavvuf grubu aralarında kadın istemedi. Çok üzüldüm bu duruma. ‘Bir kadın grubumuz olsaydı o hanım buradan gitmeyecekti’ diye düşündüm. Böylece kadın grubu kurmaya karar verdim” dedi.

“Albüm hazırlıklarına başladık”

Geçikli, artık sadece konser vermek istemediklerini, bir ilahi albümü yapmayı planladıklarını belirtti. Dernek merkezinde bir stüdyo kurduklarına işaret eden Geçikli, şunları kaydetti: “Bazı dostlarımız ve dinleyicilerimiz kendi bestelerini bize verdi. Bunları ve telif sıkıntısı olmayan anonim eserleri seslendireceğiz. Artık stüdyomuz da var. İlk denememizi de yaptık. Hangi besteleri okuyacağımızı belirledikten sonra gerekli çalışmaları yapıp, albümümüzü çıkartacağız. En büyük sıkıntımız sponsor. Onu da hallettik mi inşallah albümümüz piyasada olacak.”


Kaynak: AA