Kadınlar İçin Programlama Atölyesi Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Begüm ERGİNBAY

Kadın yazılımcı ve Garaj işbirliği ile Hipo sponsorluğunda gerçekleşen atölyede yaklaşık 200 kişi arasından seçilen 30 katılımcı, web sitesi geliştirmenin ve programlamanın inceliklerini mentörler eşliğinde uygulamalı olarak öğrendi.

Django Girls Nedir?

Django Girls, 2014 yılında iki Polonyalı yazılımcı kadının Berlin’de başlattığı bir etkinlik. Kısa sürede dünyanın çeşitli şehirlerine yayılmış. Hiçbir kar amacı gütmeyen bu etkinliğin tek amacı, kadınların yazılım alanında sayısını arttırmak. Yine de kapıları erkeklere de açık. Programlama serüvenine yeni başlayanlara yönelik tek günlük atölyeler düzenliyorlar. Sadece dizüstü bir bilgisayarınız olması yeterli oluyor. Daha önceden teknik bilginiz olması gerekmiyor.

Kimler Destek Verdi?

Etkinliğin sponsorluğunu yapan Hipo, dünya çapında kurumlara ve startup’lara ürün geliştirme hizmetleri vermekte uzmanlaşmış bir şirket. Etkinliğe destek veren Kadın Yazılımcılar ise kadın yazılımcılara ve kadın yazılımcı adaylarına yapılan ayrımcılığı ve önyargıları konuşmak ve bununla ilgili farkındalık yaratmayı, onları görünür kılmayı hedefleyen bir ekip.

Kapılarını Django Girls İçin Açan “Garaj” Nedir?

Etkinliğe ev sahipliği yapan Garaj, yaratıcı ve yenilikçi insanlar için oluşturulan özgür çalışma alanı. Garaj’da bir şeyler inşa etmek için para ödemenize gerek yok. Garajın üyeleri mühendislik, işletme ve sanat gibi birçok farklı alandan geliyor. Garaj bir program, ders veya kurs değil sadece okula sığamayan yaratıcı insanların fikir üretmesi ve etkileşime geçmesi için oluşturulmuş bir alan. Garajın kurucusu Murat Karademir, garajın çıkış noktasının okulunun tatmin edici olmamasından geldiğini belirtiyor. Amaçlarının kar amacı gütmeyen bir ekosistem yaratmak olduğunu ekliyor.