Kadına Yönelik Şiddete Karşı Hizmet İçi Eğitimi Verildi

AJANS ÜNİVERSİTE-Merve REİSOĞLU

İstanbul Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin cinsel taciz ve cinsel saldırıya yönelik mekanizmaları oluşturmak amacıyla düzenlediği, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Hizmet İçi Eğitimi” etkinliği 25 Kasım’da  İstanbul Üniversitesi personelinin de katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Adsız2

Etkinlikte “Kadına Yönelik Şiddette Mücadele Tanım, Kavram ve Deneyimler” isimli sunumunu yapan KSAUM Müdürü Doç. Dr. Sevgi Uçan Çubukçu, kadına yönelik şiddetin temelinin ataerkil yapıdaki toplum olduğunu vurguladı. Amaçlarının ataerkil toplumlardaki erkeklerin kadınlara uyguladıkları ve pozitif ayrımcılık hakkında farkındalık yaratmak olduğunu ifade etti. “Kadın ve erkek olarak doğmanın ötesinde olan bazı kavramlar bizleri cinsiyetçiliğe ve kadına yönelik şiddete itiyor” diyerek cinsiyetçilik ve kadına yönelik şiddet kavramına dikkat çekti.

Adsız1

Etkinlikte KSAUM Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Aynur Soydan Erdemir, “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelenin Tarihi” isimli sunumu yaparken, Yrd. Doç. Dr. Berrin Oktay Yılmaz ise “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Ulusal ve Uluslararası Mevzuat” isimli sunumu yaptı.

KSAUM Hakkında

KSAUM 4 Ekim 1989 tarihinde İstanbul Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak, Türkiye’de bu alanda kurulan ilk Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’dir. Kadın sorunları, toplumsal cinsiyet, feminizm, kadın hakları gibi konularda araştırmalar yapıp etkinlikler düzenlemek, bu alanda yayın yapmak ve yayınlara destek vermek KSAUM’un amaçları arasında yer almaktadır.