Kadına Şiddete İÜ de “Hayır” Dedi

AJANS ÜNİVERSİTE-Gizem ÖZTÜRK

Fotoğraf-Burcu GÜLER

 

İÜ Güzel Sanatlar Bölüm Başkanlığı, Kuyucu Murat Paşa Medresesi’nde, “Toplumsal Cinsiyet Şiddetine Karşı Kadın Hakları” isimli sergi 3 Şubat saat 15’te açılış kokteyliyle katılımcılara sunuldu. Sergi, 10 Şubat’a kadar misafirleri ağırlamaya devam edecek

 

İstanbul Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Bölüm Başkanlığı’nda düzenlenen sergide, 11 ülkeden kadının 70’e yakın resim ve heykel çalışmaları yer alıyor. Bu eserlerin çoğu kadına yönelik şiddet içerikli olmakla birlikte serginin Türkiye sorumlularından, İÜ Yard. Doç. Dr. Süreyya Oskay, serginin ana temasını şu şekilde anlattı: “ Proje, Alejandra Adorno Menduina ve arkadaşları tarafından oluşturuldu. Arjantin, Güney Amerika taraflarında da kadına yönelik şiddet ve cinsel istismarın yüksek olması dolayısıyla bu projeyi başlatmış bulunuyorlar. Yaptıkları eserleriyle birlikte dünya ülkelerinde ses getirecek şekilde sergilemeyi düşünmüşler. Balkanlarda Refki Gollopeni, İstanbul Üniversitesi’nde ise serginin Türkiye tabanını küratör Kani Kaya ile birlikte sağladık. Bizim ülkemizde de kadına şiddetin yoğun olduğu bilindiği üzere özellikle kadın sanatçılardan oluşan bir sergi düzenledik böylece Türkiye de sessiz kalmadı. Ayrıca sergi, önce Kosova daha sonra Arjantin ve birkaç ülkeyi daha gezerek kadın haklarını, kadına şiddeti duyurmayı amaçladı.”

 

Eserlerde dikkat çeken noktaların, kadına yönelik şiddetin yansıması olarak tanımlayan Oskay, sergide çalınan Latin ezgilerini ise olumsuzluğu yumuşatma ve şiddeti durdurma kapsamında bir araç olarak nitelendirdi.

 

İÜ Rektör Danışmanı Prof. Dr. Seçkin Dindar’ın da açılış konuşmasıyla devam eden sergide İstanbul Üniversitesi Ortak Sanat İnsiyatifi ve İstanbul Rumeli Balkan Kadınları Derneği’nin de katkıları oldu.

 

 

 

DSC_0124

 

Adriana Marku-KOSOVA

 

DSC_0109

 

Fatma Sağ Tunçalp-TÜRKİYE

 

DSC_0114

 

Gizem Enuysal-TÜRKİYE