“Kadın Hakları İnsan Hakları” Projesi

AJANS ÜNİVERSİTE

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantı öncesinde kadının ülkemizde ve Gaziantep’teki konumu hakkında bilgiler veren Şahin, son yıllarda kadın haklarında gözle görülür bir iyileşmenin olduğunu ifade etti.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak kadına yönelik projeler ve çalışmalar yaptıklarını, en çok bütçe ayıran belediyelerden birisi olduklarını anlatan Şahin, belediye bünyesinde de 5 daire başkanlığını kadınların üstlendiğini belirtti.

Şahin, kadın haklarının elde edilmesinin öyle kolay bir durum olmadığını, bunun güç ve işbirliğiyle yapılacağına dikkati çekerek “İnsana bakış açısının önemli olduğu bir toplumda aile yapısı da çok önemli. Onun için kadına bakış açısı da ailede başlar. Aile içinde kazanılan bakış açısı çok önemli. Kadının güçlenmesi aileyi zayıflatmaz” dedi.

Programa katılan İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşen Ufuk Sezgin de, kadının dünya ve Türkiye’de genel konumunu bir sunum ile anlattı.

Kadının kıllık kıyafeti, mirası paylaşımı ve toplumsal haklarına erkeklerin çok müdahil olduğunu vurgulayan Sezgin, bu durumun değiştirilmesi gerektiğini dile getirdi. Erken yaşta evlilik, zorla evlilik, seyahat özgürlüğü, kadın ticaretinin yapılması, aile içi şiddet gibi konulardan örnekler veren Sezgin, 26 ilde yapılan araştırmalar sonucunda birçok verilere ulaştıklarını söyledi.

Bunların en dikkat çekenin 12 yaş altında 19 tane kızın evlendirilmesi olduğunu belirten Sezgin, kadına bakış açısının henüz tam olarak iyileşmediğini kaydetti.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Esra Belge ise belediye olarak kadına yönelik proje ve çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Belge, 1 Şubat 2014 tarihinde başladıkları proje çalışmasında 20 binin üzerinde kadına ve birçok verilere ulaşıldığını kaydetti.

Programa Gaziantep Vali Yardımcısı Uğur Aladağ, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İsmet Zor, KAMER Vakfı Gaziantep Şube Temsilcisi Aynur Yıldıran, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nden yetkililer ve kadınlar katıldı.

Program sonrası Başkan Şahin, katkılarından dolayı Prof. Dr. Sezgin’e çiçek takdim etti.

 

Kaynak: AA

Fotoğraf Kaynak: Güncel Gazete