“Jeo-Kültürel Alanda İnsani Yaklaşımlar” adlı VIII Uluslararası Sanal Forum Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE-Nilsu KAYA

Forumun açılış konuşmasını yapan İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Güloğlu : “ABD, Ermenistan, İtalya, Rusya, Slovakya, Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Güney Kore ve Japonya’nın uluslararası işbirliği ile “Aydın Toplumların Uzaktan Eğitim ve Bilim Alanı Oluşturma” adlı projenin son ayağı olan Sanal Forumun Türkiye’nin en büyük ve en köklü üniversitelerinden biri olan İstanbul Üniversitesi olarak ev sahipliğini üstlenmek ve sizleri burada ağırlamaktan dolayı mutluluk duymaktayız” dedi

Forum çalışmalarının bilimsel ve eğitsel alanda farklı kültürlerin temsilcileri arasında işbirliğini arttırdığını, böylelikle mevcut sorunlar üzerinde düşünmek ve ortak projeler gerçekleştirmek amacını gütmekte olduğu sözlerine ekleyen Prof. Dr. Güloğlu, forumu düzenleyen meslektaşlarına teşekkür ederek sözlerini sonlandı.

Prof. Dr. Güloğlu’nun ardından Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi, forumla ilgili konuşmasını yaptı. Prof. Dr. Develi, konuşmasında “Pek çok farklı ülkeden değerli bilim insanlarının eğitim alanında kuramsal yaklaşımları, uygulamada yenilikçi alanları, uyum sağlama sürecinde yaşanan kültürlerarası ve göç sorunlarını, çift dilli eğitimi, akıllı teknolojileri, dilbilim, filoloji ve kültür alanlarında görüşlerini sunacakları, tartışacakları ve eminim ki yararlı saptamalarda bulunacakları bu toplantı, fakültemizin  ‘insanlığın dil, düşünce ve kültür dünyasını disiplinlerarası işbirliği temelinde araştırmak, geliştirmek ve elde edilen sonuçları toplumla paylaşmak’ misyonuyla  birebir örtüştüğünü görmekten ötürü büyük mutluluk duymaktayım” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından İÜ Devlet Konservatuvarı Müzikoloji Bölümü, Geleneksel Modal Müzikler Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Pınar Somakcı yönetiminde “Türk Müziğinde Buluşma ” konseri gerçekleşti.

İlk günü eşzamanlı oturumlar ile son bulan forum, 5 Ekim’de kültür programı ile sona erdi.