Jaypee Dijital Sağlık Bilimleri Kütüphanesi tanıtıldı

AJANS ÜNİVERSİTE- Efe ALTAY

İÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nde düzenlenen Jaypee Veritabanı tanıtım seminerinde İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dökümantasyon Daire Başkanı Dr. Pervin Bezirci’nin katkısıyla, Jaypee Brothers Medical Publishers Praveen Prakash, Sayısal Grafik Proje Yönetmeni Serdar Katipoğlu konuştu.

_DSC0020

Seminerin açılış konuşmasını yapan Serdar Katipoğlu, “Jaypee Veritabanı’nda 3000 tane ameliyat videosu var. 2000 civarında akademik içerik var, bunlardan 500 tanesi İngilizcesi anadil olmayanlar için yazılmış ders kitapları. Bu sistem burada üretilen akademik çalışmaların dünyaya yayılması için bir fırsat olarak görülebilir. Böyle bir küresel firmayı kullanarak dünyaya yayılabiliriz” dedi ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin en aktif katılım sağlayan üniversite olduğunu söyledi.

Semineri devamında konuşan Praveen Prakash, konuşmasına Jaypee’nin kullanımı noktasında İstanbul Üniversitesine tutarlı ve aktif bir kullanım sergiledikleri için teşekkür ederek başladı. Prakash, “Jaypee medikal yayıncılık yapan bir şirket. Tıp’ın bütün alanlarında yayıncılık yapıyoruz; diş hekimliği, eczacılık, beslenme gibi. Ayrıca yayınlanan kitaplar birçok dile çevriliyor, bu da dünyanın her yerine yayılma açısından önemli” dedi.

Ders kitaplarının sistemde yer almasının önemini vurgulayan Prakash, “Ders kitapları her sene 100 bin adet satıyor, Ders kitapları ve akademik kitapları aynı veri tabanında veren ilk sistem olmamız bizim için önemli. Her sene 350 ders kitabı koleksiyonumuza ekleniyor. Beraber birçok akademisyen ile çalışıyoruz. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden özellikle katılımda bulunan kişiler çok fazla” dedi ve yayınlanan içeriklerin tüm dünyada akademik olarak kabul edilen yayınlar olduğunu söyledi.