İÜ’yü Sanayi ile Buluşturan Proje: İstanbul Teknokent

AJANS ÜNİVERSİTE- Olcay KOCABIYIK

 

Dünya çapında bir AR-GE üssü olma hedefiyle çalışan İstanbul Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi(İstanbul Teknokent) bünyesinde 70’in üzerinde şirket faaliyet gösteriyor. Temeli 2010 yılında atılan ve yapımı 2011 yılında tamamlanan Teknokent binası 8 bin metrekarelik kapalı alana sahip.

 

Avcılar Yerleşkesi’nde yer alan İstanbul Teknokent’in ana hizmeti, AR-GE çalışmaları yürüten kuruluşlara nitelikli çalışma alanları sağlamak, üniversite ile sanayi iş birliğini kurmak, öğretim üylerinin bilgi birikimlerini kamuoyuyla buluşturmak ve öğrencilere staj ile iş imkânı sunmak.

 

 “Teknokentler, Ülke Kalkınmasında Önemli Bir Adım’’

İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, teknokentlerin toplum refahının yükseltilmesindeki önemine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Üniversiteleri girişimcilerle buluşturan ve AR-GE çalışmaları konusunda önemli iş birlikleri sunan teknoloji geliştirme bölgeleri, ülkemizin inovasyon yetkinliğini ve rekabet gücünü arttıracak özellikler taşımaktadırlar. Bu amaçla kurduğumuz İstanbul Teknokent, önemli gelişmeler sağladı. İstanbul Teknokent, dünya çapında bir AR-GE üssü olma yönünde adımlar atmaktadır.”

 

İÜ Teknokent Genel Müdürü Feridun Tufan, İstanbul Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği bu atılımla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“İstanbul Üniversitesi özelinde diğer üniversitelerimizde de akademik çalışmalarını sürdüren hocalarımıza, teknokent bünyesinde şirket kurma talepleri olduğunda, belli miktarlarda kira indirimi uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, AB veya TÜBİTAK tarafından projesi desteklenen genç girişimcilere kuluçka merkezinde sembolik rakamlar karşılığında ofis temin edilmektedir. İletişimde bulunduğumuz özel kurumlarla veya bünyemizde yer alan teknokent firmalarıyla yönetim olarak diyaloğumuz gayet iyi. Üniversitemizin önümüzdeki yıllarda sürdürmeyi ve geliştirmeyi hedeflediği yenilikçi ve girişimci vizyona İstanbul Teknokent AŞ olarak katkıda bulunmak en önemli önceliğimiz.’’

 

DSC_3936

 

Bünyesinde bulunan kuruluşlara 7 gün 24 saat boyunca hizmet sunan İstanbul Teknokent, AR-GE çalışmaları yürüten girişimcilerin başvurularını da incelemeye devam ediyor.