İÜ’ye Dereceyle Giren Öğrencilere Ödülleri Verildi

AJANS ÜNİVERSİTE – Halil SAÇ

Fotoğraf-Beste BUDAN

İstanbul Üniverstesi İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda 22 Aralık günü gerçekleştirilen ödül töreni ile 2017 yılında  üniversite yerleştirme sınavında dereceye girip İstanbul Üniversitesi’ni tercih eden  öğrencilere İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ın katıldığı tören ile dizüstü bilgisayar ve yazıcı hediye edildi.

Tören,İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz’ün açılış konuşması ile başlayıp; İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Güloğlu, İstanbul Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alaattin Duran, İÜ Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi (HAYEF) Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Nihat Gürel Kahveci ve İÜ İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ali Öztürk’ün konuşmalarını yapıp öğrencilere hediyelerini vermeleriyle devam etti.

DSC_0900

Rektör Prof. Dr. Ak konuşmasının başında,  İstanbul Üniversitesi’nde öğrenci olmanın sadece bir üniversitenin değil aynı zamanda büyük bir değerin mensubu olmak anlamına geldiğini belirtip, “Burada kazandığınız donanım sadece size ve ailenize değil aynı zamanda topluma da güven verecektir” dedi.

Üniversiteye giriş sınavlarında ilk 10 bine giren öğrencilerden 4 bininin İÜ’yü tercih ettiğine değinen Rektör Prof. Dr. Ak, öğrencilere “Akademik kariyer planınız da olsun ama kültür şehri İstanbul’un ve İstanbul Üniversitesi’nin tüm imkânlarından yararlanmayı deneyin” sözleriyle seslendi.

DSC_0921

Rektör Prof. Dr. Ak, İÜ Merkez Kütüphanesi’nin ve Beyazıt Kampüsü’nün hemen yanı başında bulunan Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nin birer derleme kütüphane olduğunun altını çizip, öğrencilerin kütüphaneleri yakından takip etmesi gerektiğini söyledi.

Törenin açılış konuşmasında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ersöz, İÜ’nün tüm programlarının dolduğunu ve bundan gurur duyduklarını belirtip, öğrencilere “Sizin gibi değerlerimizin farkındayız. Bizi seçtiğiniz için teşekkür ederiz” dedi.

DSC_0912

Açılış konuşmasından sonra kürsüye çıkan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Güloğlu,“ Günde 16 saat çalışan Prof. Dr. Aziz Sancar Hocam, Nobel Kimya Ödülü aldıktan sonra kendisine şimdi kaç saat çalışacağını sorduğumuzda, ‘şimdi 17 saat çalışacağım’ demişti” şeklindeki anekdotunu aktarıp, çok çalışmanın önemine vurgu yaptı.

İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alaattin Duran, konuşmasında öğrencilerinin başarılarının sonucunu gördüklerini belirtip, öğrencilere, “Sizleri tebrik ediyoruz” dedi. Prof. Dr. Duran’ın ardından Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi (HAYEF) Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Nihat Gürel Kahveci ve İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ali Öztürk’ün konuşmalarını yaptı.

Tören toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.