İÜWEBTV’nin İlk Programı “Abstract”

AJANS ÜNİVERSİTE-Yusuf TEKKE

Abstract, 1 Ocak 2014 tarihinde yayın hayatına başlayan, sürekli güncel ve genişleyen bir içeriğe sahip İÜWEBTV’nin bünyesinde hayata geçirilen ilk program. Genel Yayın Yönetmenliğini Doç. Dr. Ergün Yolcu’nun yaptığı programın Yönetmenliğini Yrd. Doç. Dr. Ümit Sarı üstleniyor.

İlk on bölümü İngilizce altyazılı olarak yayınlanan program için 7 Fakülte ve 1 Enstitüden 10 katılımcı ile görüşüldü. Yapımında öğrencilerin de görev aldığı program youtube üzerinden 1142 kişi tarafından izlendi.

Abstract Programı’nın 1. bölümünde İÜ İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Havva Tunç, Türkiye’de tarımın yapısını; 2. bölümünde İÜ Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nusret As, akustik tomografi yöntemi ile ahşabın tahribatsız değerlendirilmesi için geliştirdikleri yöntemi; 3. bölümünde İÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barbaros Gönenç, iklim olgusunu ve iklim değişikliklerini; 4. bölümünde İÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seçkin Özmen, yeni medyanın alımlama üstündeki etkisini; 5. bölümünde İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Taşkın, morbidobezite hastalığını; 6. bölümünde İÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilüfer Sezer, medya okuryazarlığı kavramını ve önemini; 7. bölümünde İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vahit Özmen, meme kanseri hakkında yapılan çalışmaları; 8. bölümünde İÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Osman Öncel, deprem olgusunu; 9. bölümünde İÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Güner, yapı denetimini; 10. bölümünde İÜ Kardiyoloji Enstitüsü Baş Eczacısı Ecz. Dilek Kiremitçi, bitkisel yağların sağlık üstüne etkilerini açıkladı.

abstract

Abstarct programı, ilerleyen dönemlerde de farklı disiplinlerden akademisyenlerle bilim, kültür ve sanat alanlarında toplumu bilgilendirmeye devam edecek.