İÜWEBTV’den Yeni Program SEANS

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU

Sunuculuğunu Ayşenaz Çubukçu’nun, yönetmenliğini Tarık Arsan Mengenli’nin yaptığı Seans programı yayın hayatına başladı. Vizyona giren yerli ve yabancı filmlerin anlatıldığı Seans programında filmlerin yönetmenleri, oyuncuları, senaristleri hakkında bilgiler verilecek. Aynı zamanda filmlerin fragmanlarından kesitler gösterilecek.

Greenbox tekniği ile çekilen Seans programında İÜWEBTV bünyesine bu yıl kazandırılan sanal stüdyo uygulaması ilk kez kullanıldı. Sanal stüdyo uygulaması ile program için özgün bir stüdyo temasının oluşturulduğunu belirten program yönetmeni Tarık Arsan Mengenli, “Seans, ilk defa kendi stüdyomuzu oluşturduğumuz program. Sanal stüdyo ilk defa kullanıldı ve ilk defa stüdyolardan yola çıkarak kendi stüdyomuzu oluşturduk. Stüdyo yaratım süreci biraz zordu ancak bundan sonra her şey hızlı olacak” diyerek Seans’ın kendine özgü bir atmosferinin olduğunu belirtti.

seans

Seans’ın çekimleri sırasında sanal stüdyo uygulamasını daha iyi kavradıklarını söyleyen Mengenli, “Teknik olarak sanal stüdyoyu daha iyi öğreniyoruz. Arkadaşlarımız da green box çekimleri nasıl yapılır, sinema programı nasıl kurgulanır bunları öğreniyorlar. İçerik olarak da haftalık filmleri takip ediyoruz.  Sevdiğimiz işi yapıyoruz sonuçta. Bu bölümdeyiz ve kendi bölümümüze dair bir şey yapınca daha bir kolay oluyor, işe daha istekli giriyoruz” dedi.

“İÜWEBTV’yi En İyi Şekilde Değerlendirmeye Çalışıyoruz”

Programın sunucusu İÜ İletişim Fakültesi RTS Bölümü İkinci Sınıf Öğrencisi Ayşenaz Çubukçu, program hakkında bilgi verdi. Çubukçu, “Seans, seyircinin çok fazla vaktini almayan, sıkılmadan izleyebileceği ve o hafta vizyona giren filmler hakkında bilgi edinebileceği samimi bir program. Sonuç olarak seyirci filmler hakkında bilgi sahibi oluyor ve ilgisine göre sinemaya gidip filmi izlemeye yönlendiriliyor” dedi.

Sinema-televizyon bölümü öğrencisi olarak sinema içerikli bir programda çalışmanın keyif verici olduğunu belirten Çubukçu, şunları ekledi: “Sunucu olarak şunları söyleyebilirim: Her zaman filmlerden bahsettiğim, oyuncular vs. üzerine konuştuğum bir programda olmak istemiştim. Çünkü hakkında konuşmaktan daha çok heyecanlandığım bir konu yok. Bu yüzden Seans benim için büyük bir şans. İnsanın istediği konu hakkında metin yazıp sunuyor olması çok iyi bir deneyim. Programın bizi sektöre hazırladığını biliyoruz. Elimizde İÜWEBTV gibi bir imkân varken, en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz.”

IMG_8922

“Verdiklerimden Daha Fazlasını Alıyorum”

Programın metin yazarı İÜ İletişim Fakültesi RTS Bölümü İkinci Sınıf Öğrencisi Aleyna Zaim ise “Biz bir vizyon programı yapıyoruz ve bu program bana kalırsa herkese hitap edebilecek bir içeriğe sahip olan, kısa kısa bilgilerle filmleri tanıtan, belki izleyen kişilerin ‘bugün boşum ne yapsam?’ sorusuna yanıt olabilecek bir program. Kendi adıma konuşursam en büyük zevkim olan sinemayla ilgili bir projede yer alabilmek, bu konuda bir şeyler yapabilmek benim için çok güzel bir duygu. Bu program benim verdiklerimden daha fazlasını aldığım bir şey oldu benim için” dedi.