Uluslararası Medya Çalışmaları Master Programı

AJANS ÜNİVERSİTE

İstanbul Üniversitesi’nin Biohealth Computing Yüksek Lisans Programı’ndan sonra uluslararası ikinci eğitim programı olan Uluslararası Medya Çalışmaları, resmi olarak 31 Ekim 2014 tarihinde Program Başkanı Prof. Dr. Ceyhan Kandemir, Bonn Rhein Sieg Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Michael Krzeminski ve Prof. Dr. Christoph Schmidt’in de katılımlarıyla gerçekleşen açılış töreni ile eğitim vermeye başladı.

Dönemin İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet tarafından başlatılan projeye, İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak da büyük destek veriyor.

Almanya’da Eğitim Fırsatı

2014-2015 Akademik Yılı Güz Yarıyılı’nda eğitim vermeye başlayan program kapsamında, Türk ve Alman hocalardan ders alan öğrenciler ayrıca yurtdışında staj yapma fırsatı elde ediyor. Ayrıca başarılı öğrencilere yarım sömestr Almanya’da tezlerini yazma imkânı veriliyor.

4 yıllık lisans programından mezun olan herkesin başvurabileceği Uluslararası Medya Çalışmaları programında, medya sektöründe deneyim sahibi olmak büyük önem taşıyor. ALES’ten minumum 65, YDS’den en az 70 puan almış olmak şartı aranan programa başvurabilmek için lisans not ortalamasının 100 üzerinden en az 60 puan olması gerekiyor.

Üniversiteler Arası İşbirliği Güçleniyor

Program Başkanlığı’nı İÜ İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Sinema Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ceyhan Kandemir yürütüyor. Prof. Dr. Kandemir, Uluslararası Medya Çalışmaları Programı’na ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Uluslararası Medya Çalışmaları Yüksek Lisans Programı, eğitim dili İngilizce olan çift diplomalı bir eğitim programıdır. Türk ve Alman akademisyenlerin ortaklaşa yürüttüğü bu program, DAAD Alman Akademik Değişim Sistemi tarafından desteklenmekte; İstanbul üniversitesi, Hochschule Bonn Rhein Sieg ve Deutsche Welle Akademie işbirliği ile sürdürülmektedir. İlk müracaatlarda medya sektöründe en az 1 yıl deneyim şartının yanı sıra iyi derecede İngilizce ve İstanbul Üniversitesi’nin yüksek lisans başvurularında aradığı temel koşullara bakılmaktadır.”

Programa Türk ve Alman öğretim üyelerinden oluşan değerlendirme jürileri ve mülakatlar sonucunda başarılı olan adayların kabul edildiğini belirten Prof. Dr. Kandemir şu ifadelerle konuşmasını sonlandırdı: “Programda medyanın farklı ülkelerdeki yapısı incelenmekte ve medya sistemlerinin karşılıklı analizleri yapılmaktadır. Program; medya ekonomisi, medya siyaset ve toplum ilişkileri, medya etiği, medya yönetimi, strateji yönetimi, gazetecilik, dijital medya uygulamaları vb. modül sistemlere dayalı öğrencilerin mezuniyetlerinde her iki ülkeden de uluslararası düzeyde tanınan ve denkliği olan diplomalar alacağı, Almanya Akreditasyonuna sahip uluslararası tezli yüksek lisans eğitimidir.”

Türkiye ve Almanya Arasındaki Diyalog Güçlenecek

Bonn Rhein Sieg Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Christoph Schmidt 2005 yılından beri İstanbul Üniversitesi ile yakın bir işbirliği içinde olduklarını belirterek şu açıklamalarda bulundu: “İstanbul Üniversitesi ile ortak olarak gerçekleştirdiğimiz bu master programının üniversiteler arası işbirliklerini güçlendirebilecek bir his yaratacağı inancındayız. Bu program, oldukça farklı iki eğitim sistemine sahip olan Almanya ve Türkiye arasındaki diyalogu güçlendirip senkronize edecektir. Geçen zamanda Türkiye’nin böyle bir program kapsamında ortak bir çalışmaya uygun olduğunu gördük. İleride bu tarzda başka programlarımız da olabilir.”

Öğrencilerin çift diploma sahibi olarak mezun olmalarını sağlayan Uluslararası Medya Çalışmaları programı ile program kapsamında eğitim alan öğrencilerin medya profesyonelleri olarak yetiştirilmesi hedefleniyor. Programa bir sonraki öğrenci alımlarının 2015-2016 Akademik Yılı Güz Dönemi başında gerçekleşmesi planlanıyor.

Kutu: Program kapsamında eğitim veren akademisyenler arasında ise Prof. Dr. Ceyhan Kandemir, Prof. Dr. Nilüfer Sezer, Doç. Dr. Ergün Yolcu, Prof. Dr. Andreas Schümchen, Prof. Dr. Christoph Schmidt, Prof. Dr. Michael Krzeminski, Prof. Dr. Nilüfer Pembecioğlu, Prof. Dr. Nilüfer Timisi, Prof. Dr. Suat Gezgin, Prof. Dr. Thomas Bauer, Prof. Dr. Stefan Korol yer alıyor.

BHM_0744
BHM_0749
BHM_0783
BHM_0792
BHM_0936